elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İstanbul İnternetin Merkezi Olacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Füceyre kentinden İstanbul'a kadar uzanacak ve 2 milyar insanın kullanımına sunulacak 7 bin 750 km'lik kesintisiz internet altyapısı kuruluyor.A- A+
17.12.2010 tarihli yazı 2816 kez okunmuştur.

RCN (Regional Cable Network) adı verilen proje, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Füceyre kentinden İstanbul'a kadar uzanacak ve 2 milyar insanın kullanımına sunulacak.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölgede yapılan bu önemli işbirliği sayesinde her geçen gün taşınan bilgi trafiğinin artacağını belirtti ve "Bölgede yaşayan insanların birbiri ile etkileşimi dostluğu kardeşliği daha da gelişecek. Uluslar milletler birbirine daha da yakınlaşmış olacak. 2003'ten beri iletişimde gelişmenin olmazsa olmazı genişbant dedik ve bu genişbanta çok önem verdik. Türkiye'deki internet erişim altyapısının neredeyse yüzde 90'dan fazlası genişbanttan sağlanıyor. Dünyanın bugün gittiği istikameti o günlerde gördük ve yatırımımızı bu alana yaptık. 1.5 senedir mobil genişbantı da ilave etmek suretiyle ülkemizin iletişim altyapısını geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Yıldırım, 2002 senesinde Telekom'un tek operatör olduğu dönemlerde Türkiye'nin çıkış kapasitesinin 1 GB olduğunu hatırlattı ve bugün gelinen noktada bu rakamın 545 bin GB'ye yükseldiğini söyledi.

Turkcell Grup CEO'su Süreyya Ciliv de proje ile Türkiye'nin bölgenin internet üssü olacağını ifade etti. Ciliv, "5 ülkeden 7 firma bir takım oyunu kurarak Türkiye için bölge ve dünya için dev bir projenin adımını atıyoruz. Bölgedeki 200 milyona yakın nüfusa hızlı kesintisiz ucuz interneti sunacağı için halka inmesinde dev bir adım olacak. Avrupa'yı Amerika'yı Asya'ya bağlayan uzak doğuya bağlayan bir köprü haline de geliyor. İstanbul'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne bir dijital otoyol kurarak en hızlı şekilde internetin hem bölge insanına ulaşmasını sağlıyoruz hem de Ortadoğu ve Asya'daki insanların hızlı internete ulaşmasını sağlayacağız" dedi.

Mobil internet kullanıcı sayısını önümüzdeki yıllarda 5-6 milyara çıkarmayı amaçladıklarını belirten Ciliv, "Mobil internet halka inince data trafiğinin hızla artacağı öngörülüyor. Son bir senede mobil internetteki data trafiğinin 20 katı arttığını gördük. Gelecek için bu altyapıyı kurmak bölgenin insanı kalkınması için önemli bir adım olacaktır. Türkiye'nin İstanbul'un internet üstlerinden bir tanesi olmasını planlıyoruz. Bu da ülkemizin insanları için büyük bir fırsat sunacak. Bu hızlı dijital otoyol hat üzerindeki her noktadan içeriği ulaştırabiliyor olacağız" dedi.

Projenin Birleşik Arap Emirlikleri adına ortağı ve Konsorsiyumun Başkanı olan Ali Amiri ise projeyle Gayri Safi Milli Hasıla'nın da artacağını söyledi.

PROJE HAKKINDARCN Projesi'ne, 5 ülkenin en önemli telekom şirketleri katılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Etisalat, Suudi Arabistan'dan Mobily, Ürdün'den Ürdün Telekom/Orange Jordan ve Mada-Zain Ortaklığı, Suriye'den Suriye Telekom İdaresi ve Türkiye'den Superonline şirketleri, su altı kablolarının en yoğun birleşim noktalarından olan Füceyre'den Avrupa'ya uzanan bir altyapı kuracak.

Füceyre (Birleşik Arap Emirlikleri) -Riyad (Suudi Arabistan) - Amman (Ürdün) - Tartus (Suriye) - İstanbul hattında kurulacak fiber optik kablo hattı, Körfez bölgesinin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak. RCN Projesi'nin kuş uçuşu 3 bin 875 km, yedekli yapısı ile toplam 7750 km'yi bulacağı bildirildi.

1 milyar TL'lik yatırım değeri olan proje, 2011'in ikinci yarısında kullanıma açılacak.