elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Isoha'da Enerji Tasarrufu Anlatıldı

ISOHA (Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri) Fuarı CNR Expo’da yapıldı.A- A+
20.01.2009 tarihli yazı 1904 kez okunmuştur.

20 bin profesyoneli ağırlayan fuar, sektörde 30 milyon dolarlık yeni ticaret hacmi yarattı. Günümüzün en önemli yaşam sorunu haline gelen enerji ve enerjiden tasarruf yolları fuar kapsamında ziyaretçi ve katılımcılara anlatıldı. İşletme körlüğünden kaynaklanan enerji kayıplarının önüne geçilmesinin anlatıldığı İntervalf Genel Müdürü Yüksek Mühendis Cafer Ünlü'nün semineri sektör temsilcilerinden büyük ilgi gördü.Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme sektörlerinin buluşma adresi olan ISOHA fuarında 150 firma ürün ve hizmetlerini sergiledi. Katılımcı firmalar beklentilerinin üzerinde profesyonel ziyaretçinin fuarı ziyaret ettiğini belirterek, kalifikasyonu yüksek ve kriz ortamında yüksek iş potansiyeli yaratan bir fuar olduğunu vurguladılar.


ISOHA'nın sektörde 30 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratma başarısı gösteren önemli bir fuar olduğunu vurgulayarak, 20 bin profesyonelin fuarı gezmesinin de bunun kanıtı olduğunu açıkladı.ISKAV (Isıtma, Soğutma, Klima Arastırma ve Eğitim Vakfı) ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)'in desteklediği 10.000 m2 alanda düzenlenen ISOHA fuarını 20.000 profesyonel ziyaret etti. ISOHA fuarında KOSGEB, fuara katılan KOBİ'lere katılım desteği sağladı.Küresel ısınmanın olumsuz etkilerini olumlu şekilde kullanan makineler, enerji tasarrufu sağlayan ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ürünler fuara damgasını vurdu. Isı pompaları, doğalgazla çalışan soğutucular ve alternatif enerji kullanarak çalışan cihazlar bu yıl fuarın gözdesi oldu.'SANAYİCİ İŞÇİ ÇIKARMAK YERİNE ENERJİ TASARRUFU YAPSIN'Mühendislik alanında 'Mühendislerin Hocası' ünvanı ile eğitim seminerleri veren İntervalf Genel Müdürü Yüksek Mühendis Cafer Ünlü, tasarruf etmek denince sanayicinin aklına işçi çıkarmanın geldiğini belirterek, işletme körlüğünden kaynaklanan enerji kayıplarının giderilmesi halinde işçi çıkarmaya gerek kalmayacağını açıkladıISOHA Isıtma Soğutma, Güneş Enerjisi ve Klima Sistemleri Fuarı'nda enerji tasarrufu konusunda seminer veren İntervalf Genel Müdürü Cafer Ünlü, Türkiye'de enerjinin pahalı ama tasarruf etme yöntemlerinin çok kolay ve ucuz olduğunu söyledi. Sanayi kuruluşlarının aklına tasarruf tedbirleri denince işçiyi işten çıkartmanın geldiğini belirten Ünlü, 'İşletme körlüğünden kaynaklanan enerji kayıpları gelmiyor. İşçi çıkarmaya gelene kadar yapmamız gerekenleri yapmıyoruz. Türkiye'nin enerji ithalatı doğalgaz ve petrol'de 2008 yılı tahmini rakamları 45 milyar dolar. Burada sanayi en büyük paya sahip. Yüzde 73'lük oranın yüzde 42'sini sanayi kullanılıyor. Yani 18 milyar dolar. Yılda % 20 enerji tasarrufu ile 3.6 milyar dolarlık enerji tasarruf potansiyeli taşıyoruz. Ama işçi çıkarmak kolayımıza geliyor sanki' diye konuştu.


GÜNÜN FİRMASI