elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

HP'den Türkiye'ye dev yatırım!

Yatırım Destek Ajansı’nın çabaları sonuç verdi. ABD’li bilgisayar devi HP, masaüstü PC üretimi için Türkiye’yi seçti. Şirket Çorlu’da üretim yapacak ve 2 bin kişiye iş sağlayacak.A- A+
25.05.2010 tarihli yazı 2598 kez okunmuştur.

Dünya bilgisayar pazarının lideri olan Hewlett-Packard (HP), Türkiye'de masaüstü bilgisayar (PC) üretimi kararı aldı. 18 aylık sürede Çorlu'da kurulması planlanan üretim tesisi, 60 milyon dolarlık yatırımla, 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Türkiye, HP'nin Rusya ve Çek Cumhuriyeti'nin ardından Avrupa bölgesine yönelik olarak açmayı planladığı üçüncü tesis için Makedonya ile kıyasıya yarıştı. Kriz ortamına karşılık, sunduğu önemli avantajlarla, yatırımı çekti. Bu tesisin kurulmasıyla birlikte, Türkiye'de ilk kez global bir teknoloji firması doğrudan yatırıma imza atmış olacak.

İhracat ayağı varHP'nin bu yatırımını, şirketin üretim ortağı Foxconn Teknoloji Grubu (Foxconn) üstlenecek. Foxconn ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı dün yaptıkları duyuruyla yatırımın detayları hakkında bilgi verdi. Yapılan açıklamada, Türkiye ve Ortadoğu'daki talep artışını karşılamaya yönelik olarak Türkiye'de PC üretimine geçileceği bilgisine yer verildi. Foxconn'un işleteceği tesis, 60 milyon doları değerindeki yatırımla birlikte 2 bin kişiye ulaşacak istihdam fırsatı sunacak. HP, yeni Foxconn tesisinin en büyük PC müşterilerinden biri olmayı hedeflediğini, aynı zamanda Türkiye, Ortadoğu ve bazı Avrupa pazarları için ayda ortalama 200 bin adet masaüstü bilgisayar sevketmeyi planladığını kaydetti.

Pazar hızlı büyüyorHP'nin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Kişisel Sistemler Grubu'ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Cador, 'PC üretiminin Türkiye'den yapılacak olması HP'nin dünyanın hızla büyümekte olan bölgelerindeki artan tüketici talebine karşılık verme stratejisinin önemli bir parçasıdır' dedi.Foxconn Başkan Yardımcısı Jim Chang de, 'Türkiye'de Çorlu'da kurulacak fabrika, Foxconn tarafından yönetilen ve bilgisayarların üretileceği yeni bir üretim tesisi olacak' diye konuştu.

Kriz aylarında kâr yazıyorABD'li bilgisayar üreticisi HP, yüzde 19'u aşkın pazar payıyla global pazarda birinci sırada yer alıyor. 1939 yılında kurulan HP firmasının 2008 yılı gelirleri 118.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2008'in Fortune 500 listesinde 14'üncü sırada yer alan HP, global krizin olduğu, birçok şirketin zarar yazdığı 31 Ocak'ta sona eren yeni mali yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 1 artırdı.Şirket bu dönemde 28.8 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yılı da kârla kapatan firma, buna karşılık, 2009 yılında durgunluğun etkisiyle, yüzde 2-5'lik bir zararın olabileceğini yatırımcılarına duyurdu.
ALPASLAN KORKMAZ:


Böylesine bir dönemde ideal koşullar sundukBaşbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, HP'nin Türkiye'de yaptığı yatırımın önemine değinerek, 'Küresel ekonomik kriz ortamında Türkiye, potansiyel yatırımcılara ideal koşullar sunuyor. Foxconn gibi çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluk sahibi firmaların HP'yi desteklemek için bölgede bir yatırım yapma kararı almasından dolayı çok memnunuz' dedi. Korkmaz, üretim şirketlerinin yeni çıkan Ar-Ge yasasından da faydalanma şansına sahip olacağının altını çizdi.
SERDAR URÇAR:


Finansal dalgalanma yatırımı durdurmadıHP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, krizden önce başlayan görüşmelerin, yaşanan finansal dalgalanmaya karşılık, kesinti yaşamadan devam ettiğini, ardından da bu yatırım kararının alındığını söyledi. Türkiye'de, HP olarak çift haneli büyüme rakamlarının yakalanmasının bu yatırımda önemli etken olduğunu belirten Urçar, bu kararın alınmasında 'Türkiye'nin bölgede lojistik üssü olması' ve 'iç pazarın büyüklüğü' gibi faktörlerin de önemli etkisinin olduğunu ifade etti.Milliyet