elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

HP akıllı telefon piyasasına giriyor

Dünyanın bilgisayar üretim devlerinden HP de akıllı telefon piyasasına giriyor. HP, Palm'i 1,2 milyar dolara satın alarak bu hedef kapsamında ilk adımı attı.A- A+
30.04.2010 tarihli yazı 2068 kez okunmuştur.

Dünyaca ünlü Hewlett Packard (HP) şirketi, 1990'lı yılların yıldızı Palm'ı satın aldı. 2000'li yıllardaki multimedyal telefonlar rekabetinde yer alamayan Palm'ın satın alınması, kurtuluş umudu olarak görülüyor. HP 1,2 milyar dolar ödeyeceği Palm'la, ful fonksiyonlu multimedyal telefon teknolojileri pazarına girme planları yapıyor.

Palm için umut

Palm, 1996 yılında piyasaya sürdüğü Palm Pilot ile büyük sükse yapmıştı. El çantaları ve hatta ceplerde kolaylıkla taşınabilen asistan bilgisayarı, telefon özelliğine sahip olmasa da, pazarda yer bulan yıldız ürünlerden oldu. Ancak 2000'li yıllarda hızla değişen ve yeni teknolojiler kullanılarak pazara sunulan Apple'nin iPhone modeli ve "Research in Motion"un (RIM) Blackberry'si kullanıcılardan daha fazla talep gördü. Üstelik ABD Başkanı Barack Obama'nın büyük bir Blackberry hayranı olduğunu açıklaması Palm'in hanesine bir eksi daha ekledi.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:


Pazardaki yerini kaybeden Palm, 2009 yılı başlarında tekrar bir atakta bulunarak Pre serisini çıkardı. Tüm multimedyal fonksiyonlara sahip olmasına rağmen, Kaliforniyalı üretici kullanıcıları etkileyemedi.

HP'nin Palm Pre ve Pixi ürünleriyle, pazarda büyük bir baskı yaratacağı belirtiliyor. Küçük multimedyal telefonlarıyla, özellikle Nokia ve Motorola ile yarışacağı tahmin ediliyor. HP Genel Müdürü Todd Bradley, global satış alanları ve yatırım imkanlarıyla, sağlam bir büyümenin hedeflendiğini belirtiyor.

Analistler Palm'ın Çinli üretici Lenovo tarafından alınacağını hesaplıyorlardı. Ancak beklenenin aksine HP talip oldu. Temmuz sonuna kadar satın alma prosedürünün tamamlanması hedefleniyor. Nitekim HP'nin geçen yıldan 13 milyar dolarlık birikimiyle ödemeyi kolaylıkla yapabileceği belirtiliyor

Uzmanlar ne diyor?

Analistler, HP'nin yatırımını çok olumlu değerlendirirken, borsa spekülatörlerinden aksini düşünenler çıkabiliyor. HP'nin akıllı telefon piyasasına girmek için, 1,2 milyar dolarla Palm'ı satın almasının doğru olmadığı belirtiliyor. Palm'ın ABD dışında alıcı bulmasının kolay olmayacağı dile getiriliyor.
Deutsche Welle Türkçe
GÜNÜN FİRMASI