elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

General Electric Yeni Rüzgar Türbini Modellerini Tanıttı

2.5 Megawatt rüzgar türbinlerinde yapılan yenilikler maksimum enerji üretimini hedefliyor.A- A+
25.09.2010 tarihli yazı 4266 kez okunmuştur.

Küresel rüzgar sektörünün artan ve çeşitlenen ihtiyaçlarını karşılamak için yeteneklerini geliştirmeye devam eden GE (NYSE:GE), 2.5 megawatt rüzgar türbinleri ailesine yeni üyeler kattığını açıkladı. Yeni modellerin hepsi mevcut 2.5 megawatt rüzgar türbinine oranla yıllık enerji üretimini (YEÜ) artırmak için tasarlandı.

Yeni ürünlerin özellikleri:

GE mevcut 2.5 -100 rüzgar türbininde mekanik bileşenleri değiştirmeden, sadece elektrik sisteminde küçük değişiklikler yaparak 2.75 -100 modelini üretmiştir. GE'nin 2.75-100 makinesi, IEC TC II* alanında daha yüksek YEÜ sağlamaktadır.

GE'nin 2.75-103 rüzgar türbini 2.75 MW'a artırılmış nominal güç ve 103 metrelik rotor kombinasyonundan oluşmaktadır. 50.2 metrelik tescilli kanat tasarımı geliştirilmiş aerodinamik, azaltılmış akustik emisyon, ve güçlü performans sunar. Yeni 2.75-103 rüzgar türbini IEC TC III için uygun hale getirilmiştir.

GE Energy Kuzey Afrika, Batı Avrupa ve Türkiye CEO'su Ricardo Cordoba, 'Yeni ürünlerimiz, 2.5 megawatt rüzgar türbinimizin kanıtlanmış performansı ve güvenilirliği korunarak tasarlanmıştır ve değişik rüzgar koşullarında çözüm sunma yeteneğimizi önemli oranda geliştirmiştir. Rüzgar türbini filomuzda yaptığımız bu son yenilikler, kendi sınıfında en yüksek yıllık enerji üretimini sağlayan ve şu an dünyada en yaygın şekilde kullanılan türbin olan 14.000 adet 1.5 megawatt'lık rüzgar türbinimizin başarısı üzerine inşa edilmiştir', dedi.

GE'nin 2,5 megawatt serisi rüzgar türbinleri dünyanın en büyük projelerinden ikisinde kullanılmaktadır:

Avrupa'nın en büyük kıyı projesini oluşturan CEZ Romanya'nın Fantanele rüzgar çiftliği

ABD Oregon'da ABD'nin en büyük rüzgar çiftliği olarak inşaatı devam eden Caithness Energy'nin Sheperds Flats rüzgar projesi


GE hakkında


GE dünyanın önemli gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuş, farklı alanlarda faaliyetler gösteren global bir altyapı, finans ve medya şirketidir. GE 100'ü aşkın ülkede enerjiden su ve ulaşıma, sağlıktan para ve bilgi erişimine kadar pek çok alanda müşterilerine hizmet vermektedir ve dünya genelinde 300.000'den fazla çalışan istihdam etmektedir.


GE, enerji sektörüne doğal kaynakları daha verimli kullanmaya yardımcı olan teknolojiler geliştirerek hizmet etmektedir. 2009'de yıllık geliri 37 milyar dolara ulaşan GE Energy www.ge.com/energy 60,000 çalışanı ile dünyanın önde gelen enerji üretim ve dağıtım teknolojisi sağlayıcılarından biridir. GE Energy - GE Power & Water, GE Energy Services ve GE Oil & Gas bölümleriyle kömür, petrol, doğal gaz ve nükleer enerji ile su, rüzgâr, güneş ve biyogaz gibi yenilenebilir kaynaklar ve diğer alternatif yakıtlar dahil olmak üzere enerji sektöründeki tüm alanlarda entegre ürün ve servis hizmetleri sunarak faaliyet göstermektedir.