elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

General Electric Türkiye'de Nükleer Santral İhalesine Katılacak

GE, Türkiye'de nükleer santral kurmak istiyorA- A+
07.02.2011 tarihli yazı 3648 kez okunmuştur.

Yüzden fazla ülkede yatırımı bulunan ABD'li enerji devi General Electric, Türkiye'nin geçen ay ihalesi iptal edilen nükleer santralini kurmak istiyor. Şirket, bu kapsamda ihaleye ortak girmek için yurtiçi ve yurtdışında şirketlerle görüşmeler yapıyor.

Yıllık 29 milyar dolar geliri olan enerji devinin Türkiye'yi de içine alan Batı Avrupa ve Kuzey Afrika CEO'su Ricardo Cordoba, yeni açılacak ihaleye katılacaklarını ve santralin kurulmasında yüzde 25-30 kamu ortaklığına sıcak baktıklarını söyledi. Cordoba, "Biz, bilgi ve deneyimlerimizi aktaracağız. Nükleerde, öncelikle malzeme ve teknoloji desteği veriyoruz. Müşterilerimizin taleplerine karışmayız." şeklinde konuştu.

Fransa'da Avrupa Bölgeler Asamblesi (Assembly of European Region-AER) Genel Toplantısı'nda Türk gazetecilerle bir araya gelen şirketin CEO'su Ricardo Cordoba, Türkiye'ye özel önem verdiklerini ve geçen ay iptal edilen nükleer santral ihalesine teklif vereceklerini söyledi. Santralle ilgili Ruslarla doğrudan görüşüldüğünü bildiklerini ifade eden Cordoba, ilk ihaleye birlikte girmek üzere bazı şirketlerle görüştüklerini bildirdi ve "Yeni ihale için öncelikle kendimiz ilgileneceğiz. Ama Türkiye ve dünyada görüştüğümüz çok büyük şirketler var. Bunların adlarını şu anda açıklayamam." dedi.

Öte yandan General Electric, stratejik önemi nedeniyle Türkiye'ye de AR-GE merkezi açmayı planlıyor. Türkiye'yi çok sevdiğini vurgulayan Cordoba, Türkiye'nin önemini şu sözlerle dile getirdi: "Stratejik bir ülke. Avrupa'nın bir parçası ve Asya ile Ortadoğu'ya açılan kapısı. Her ülkede Ar-Ge merkezi açılmaz ama Türkiye önemli, düşünüyoruz."