elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gazprom'dan Nabucco'ya Tehdit Niteliğinde Teklif

Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Rus doğal gaz tekeli Gazprom, alternatif Güney Akım boru hattı için, Nabucco projesi üyelerinden Alman RWE kuruluşunu kendi listesine almak suretiyle AB’nin desteklediği Nabucco doğalgaz hattını tedirgin etmekte.A- A+
16.07.2010 tarihli yazı 4931 kez okunmuştur.

Habere göre Gazprom yardımcı başkanı Alexander Medvedev'in önerdiği üzere Alman enerji kurumu RWE Güney Akım'ın bir parçası olmalı.

Almanya'nın ikinci en büyük elektrik üreticisi RWE halen Nabucco konsorsiyumunun bir üyesi.

Alman basınına göre, şayet Gazprom RWE'yi Nabucco konsorsiyumundan çıkarmayı başarırsa, bu, AB destekli projenin sonu olur.

Lakin, Rus gazetesi Vzglyad'da uzmanlardan yapılan alıntıya göre, Gazprom'un RWE'yi ikna etmesibir yana RWE'yi Nabucco'dan alacağı kar bakımından kompanse etmesi kolay olmayacak.

Ayrıca, iddiaya göre, böyle bir hareketin siyasi sonuçları da göz ardı edilemez.

İş Yöntemleri Geliştirme danışmanlığın uzmanlarından Alexander Filimonov'un ifadesi şu yönde, '[Nabucco] konsorsiyumunu terk eden bir şirket, bunun yol açacağı sonuçların farkında olmalıdır. Bu nedenledir ki RWE liderlerinin bu tarz bir harekete kalkışacaklarından şüphe duyuyorum.'

Yatırım firması Zerich Kapital Yönetim'den kıdemli analist Viktor Markov ise karşıt görüşte. Uygulanabilir olması nedeniyle pek çok firmanın Güney Akım'a dahil olmak istediğini belirten Markov, AB'nin desteklediği Nabucco gerekli doğal gaz arzından yoksun olduğu için Güney Akım'a gerçek anlamda bir rakip değil.

'Güney Akım'a katılması için farklı şirketleri çağırarak Gazprom, Almanya'daki kullanıcı zincirinin son halkasına ulaşmaya çalışıyor. İşte tam da bu nedenledir ki Gazprom ve RWE işbirliği için ortak bir paydaşı bulurlarsa Alman şirket Güney Akım Hattı'na katılacaktır.' diyor Markov.

Görüşler

Nabucco genelde spekülasyon ve dedikodular hakkında yorumda bulunmuyor, Handelsblatt'taki haber üzerine yayınlanan, aşağıda bulabileceğiniz Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı konsorsiyumu bildirisine göre.

'Nabucco projesi, doğal gaz kaynaklarının çeşitliliği ve gelişmiş rekabet ortamı ile şu an Avrupa'da çığır açan tek ekonomik insiyatiftir. Bu temellerde başka hiçbir proje ne Güney Koridoru'nda rekabet edebilir ne de Nabucco kadar gelişmiş ve iyi konumlanmıştır.

Nabucco, çoktan yürürlükte olan ve tüm Transit Ülkelerde onaylanan hükümetlerarası bir anlaşmayla kendi özel yasal zeminini hazırlamış tek projedir. Nabucco çoktan Avrupa Yarıiletken Sanayi Derneği sürecini başlatmış olup, projeye dahil tüm ülkeler şu anda faaliyettedir. Nabucco halen EIB, EBRD ve IFC gibi bankalarla da müzakere halindedir. Altı Nabucco hissedarının hepsi bu projeyi tamamlamayı ve desteklemeyi taahhüt etmiştir. Nabucco olması gereken şekilde yolundadır ve tamamlanacaktır.'Euractiv


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.