elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ericsson'dan güneş enerjili iletişim çözümü

Ericsson’un güneş enerjisiyle çalışan yenilikçi saha çözümü, Surinam’a kurulmak üzere Karayiplerin en büyük mobil telekomünikasyon operatörü Digicel Group tarafından seçildi.A- A+
15.07.2008 tarihli yazı 2024 kez okunmuştur.
Çözüm, pazardaki en düşük enerji tüketimine sahip ve Güney Amerika'da bir ilk olma özelliğine de sahip olmasının yanısıra işletim maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı oluyor.

Çözüm, Ericsson'un enerji tasarrufu yapan yenilikçi baz istasyonları serisi üyelerinden GSM baz istasyonu RBS 2111'e dayanıyor. RBS 2111 çevresel kaynaklardan, standart baz istasyonlarına göre çok daha az ölçüde yararlanıyor ve %50'ye varan oranlarda daha az enerji harcıyor.


Digicel Group ile gerçekleştirilen bu anlaşma çerçevesinde Ericsson, MINI-LINK TN transmisyon, güneş panelleri ve batarya yedekleme gibi çözümleri sunacak. Ericsson ayrıca ağ kurulumu ve sistem entegrasyonundan da sorumlu olacak.

Ericsson'un güneş enerjisiyle çalışan saha çözümü, elektrik şebekesine erişimi kısıtlı olan yerlere iletişim tesislerin kurulabilmesini sağlıyor. Enerji tüketiminden doğan işletim ve bakım maliyetlerini azalttığı için, toplam maliyeti de düşürüyor. Ayrıca mobil ağları daha çevresel koşullar ile uyumlu hale getiriyor.

Digicel Group Teknoloji başkanı Mario Assaad konuyla ilgili şunları söylüyor: 'Ericsson'un enerji dostu çözümü, işletim giderlerinin düşürülmesine ve çevresel etkilerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Surinam'da kapsama alanını genişleterek, daha geniş kitlelere hizmet verdiğimiz, abonelerin beğenilen servislere erişimini sağladığımız gibi, ilk kez uzak bölgelerdeki kişilere de iletişim hizmeti götürüyoruz.'

Ericsson Latin Amerika Genel Müdürü Sergio Quiroga da Cunha: 'Bu anlaşma önemli bir kilometre taşı. Güney Amerika'nın ilk güneş enerjisi çözümünü sunmaktan gurur duyuyoruz. Enerji verimliliği, ağ optimizasyonu için çok önemli bir etken; çünkü toplam sahip olma maliyetini düşürüp, operatörlerin abonelerine uygun fiyatlı iletişim olanakları sunmalarını sağlıyor' şeklinde konuştu.

Bu uygulama, Ericsson'un, çevresel etkileri azaltan ve operatör maliyetlerini düşüren çözümler yaratarak mobil ağların enerji verimliliğini optimize eden girişimlerinin son halkası. Bu girişimlere, GSM'de enerji tasarrufu sağlayan özellikleri, Ericsson Tower Tube çözümünü, biyoyakıt destekli sahaları, hibrid dizel/batarya yedekleme çözümünü ve Sony Ericsson'la birlikte geliştirilen Solar Village Charger'ı örnek göstermek mümkün. Güneş enerjisiyle çalışan ilk tesisini 2000 yılında Maroc Telecom için kuran Ericsson, şu ana kadar Afrika ve Güneydoğu Asya'da 200'den fazla sahanın kurulumuna imza attı.