elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerjiye hızlı girdi, gözünü Başkent'e dikti

MMEKA Ortak Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kazancı, Boğaziçi ve Gediz Elektrik Dağıtım'ı bu yıl içerisnde devralmak istediklerini söyledi. Kazancı, Başkent doğalgaz ihalesine tek başına gireceklerini kaydetti.A- A+
11.08.2010 tarihli yazı 4329 kez okunmuştur.İş-Kaya İnşaat ile oluşturduğu konsorsiyumla Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ ve Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ihalelerini toplam 4.91 milyar dolarla kazanan MMEKA Makina'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, bu iki bölgeyi 2010 yılı bitmeden devralmayı istediklerini söyledi.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Gediz Elektrik Dağıtım bölgelerinde sırasıyla 2.99 milyar dolar ve 1.92 milyar dolarla en iyi teklifleri vererek iki önemli bölgeyi kazanan İş-Kaya İnşaat&MMEKA Makine, iki ihale için toplamda 4.91 milyar dolar ödeme yapacak. MMEKA Makina, Kazancı Grubu'ndaki yönetim görevlerinden ayrılan Mehmet Kazancı'nın, Çukurova Grubu'nun sahibi Mehmet Emin Karamehmet'le ortak olarak geçtiğimiz haftalarda kurulmuştu.
Reuters'ın sorularını yanıtlayan Kazancı, iki ihalede oluşan rakamların beklentilerin içinde gerçekleştiğini belirterek, "İstanbul (Avrupa yakası) ve Gediz bölgeleri gelişmeye açık ve tüketimi artan bölgeler. Bu bölgeleri almayı çok arzu ediyorduk. Rakamların yükselmesinin ardından bunun maliyetinin tüketiciye yansımasını beklemek doğru değil" dedi.
Enerji piyasasının, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) kontrolünde olduğunu vurgulayan Kazancı, "Bu pazarı devlet kontrol ediyorsa kimsenin korkmasına gerek yok. Şimdi bu bölgeler özelleştirilse de sistem devletin elinde. Bundan önce özelleştirilen bölgeler de var. Bunlar özelleştirilince bir fiyat yükü mü geldi, hiçbir fiyat yükü gelmedi. Böyle bir beklenti içinde olmamak lazım" şeklinde konuştu.

Kazancı, iki bölgeyi alarak rekabet mevzuatındaki, bir şirketin sektördeki payının yüzde 20'lik sınırı aşamayacağına yönelik kuralı da ihlal etmediklerinin altını çizdi.
Türkiye'de geçen sene yaklaşık 200 milyar kWh elektrik tüketildiğini kaydeden Kazancı, şöyle devam etti: "Buradan yola çıkarsak yüzde 20 olarak ifade edilen hükümle ortaya çıkan sınır 40 milyar kWh'tır. Bizim iki şirketle beraber aldığımız büyüklük 31 milyar kWh düzeyinde. Dolayısıyla herhangi bir şekilde kanuni olarak bu sınıra yaklaşmamız bile söz konusu değil. Elektrik dağıtımda bu iki bölgeyle yüzde 15 seviyesinde bir paya sahip olduk."
Kazancı, iki bölge için finansman konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını vurgulayarak, "Yurtiçi ve yurtdışı finansman argümanlarını yönetim olarak inceledikten sonra bizim için hangisi makul ve mantıklıyla tercihimizi o yönde kullanırız" dedi.
Bundan sonraki elektrik üretim ve dağıtım ihaleleriyle de ilgilenmeye devam edeceklerini ifade eden Kazancı, "Kapasitemizin el verdiği oranda ve kanunun verdiği yetkiler içinde dağıtımda olmaya devam edeceğiz ve ihalelerle ilgileneceğiz. Aynı şekilde üretim ihalelerine de girmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Türkiye'nin toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 20'sine karşılık gelen Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle Elektrik Dağıtım Bölgeleri'nin özelleştirilmesi için dün gerçekleştirilen ihalelerde alınan tekliflerin toplamı 5.760 milyar dolarla beklentilerin oldukça üzerinde geldi.
Kazancı, önümüzdeki günlerde nihai pazarlık görüşmeleri planlanan Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesine yine MMEKA olarak gireceklerinin altını çizdi ve "Bu şirketi de almayı arzu ederiz" dedi.Reuters


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.