elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enel Türkiye'de Jeotermal Arayacak

İtalyan Enel, kurulacak Türk ortaklı şirketle Türkiye'ye jeotermal enerji yatırımı yapacakA- A+
26.01.2011 tarihli yazı 3230 kez okunmuştur.İtalyan Enel firmasının yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili şirketi Enel Green Power (EGP), Uzun Şirketler Grubu ile yaptığı anlaşmaya göre Türkiye'nin batısında jeotermal kaynakların aranması için ortak bir şirket kuracak.

142 adet lisansa sahip olacağı açıklanan şirkette en büyük payı Enel Green Power alacak, kalan hisseler Uzun Şirketler Grubu'na ait Meteor ve Türk jeotermal enerji danışmanlık firması G-Enery tarafından bölüşülecek. İlk aşamada jeotermal kaynakların bulunmasına yönelik arama çalışmaları, Enel Green Power tarafından finanse edilecek.

EPG Başkanı Francesco Starace, jeotermal alanında Türkiye'de büyük bir potansiyel olduğunu söyledi ve Türkiye'de jeotermal lisanslarla ilgili ihaleyi takip ettikten sonra harekete geçtiklerini belirtti. Starace şöyle devam etti: "Meteor bizimle 6 ay önce temasa geçti. Bizim sektördeki deneyimimiz ve onların piyasa bilgisinin bileşiminin başarılı bir takım kurmamızı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye'de jeotermali geliştirecek olan bir Türk takım olacaktır.

Yeterli jeotermal kaynak tespit edildiği yerlerde derin sondaj aşamasına geçeceğiz. 2012'de derin perforasyon çalışmalarına başlayacağız, kaynaklara ulaşırsak fabrikaların kurulması için izin isteyeceğiz. 2013'ün başında da üretim tesislerinin inşasına başlayacağız. "

Bir jeotermik tesisin ortalama 800 GWh elektrik ürettiğini söyleyen Starace, bu rakamın Ankara gibi bir kentte oturanların %20'sinin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğını söyledi.