elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

En Uzun Menzilli Elektrikli Feribot, Gücünü Danfoss’dan Alıyor

Devrim niteliğindeki E-Feribot, Danimarka’da devreye alındı. Sadece elektrik enerjisiyle çalışan feribot, benzerleri arasındaki en büyük akü kapasitesine sahip ve sıfır emisyon ile çalışıyor. Detaylar Danfoss Türkiye'nin katkılarıyla haberin devamında...A- A+
25.11.2019 tarihli yazı 11596 kez okunmuştur.

Dünyanın En Yüksek Güçlü E-Feribotu Ellen


Dünyanın en yüksek güçlü e-feribotu Ellen, Danimarka’ya bağlı iki ada olan Ærø ve Danfoss’un Danimarka’daki evi olan Als arasında hizmete girdi. 60 m uzunluğundaki E-feribot, 31 araç veya 5 kamyon ile 198 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve 15.5 knot hıza ulaşabiliyor.

Ellen, bir gidiş-geliş seferinde 22 deniz mili yol katediyor. Bu mesafe, dünyadaki diğer elektrikli feribotların çalıştığı hatlardan 7 kat daha uzun. Ellen’ın bu mesafeyi sıfır emisyonla katedebilmesini, sahip olduğu 2x 2150 kWh kapasiteli aküleri sağlıyor.
 

►İlginizi Çekebilir: Frekans Konvertörleri İçin Zorlayıcı Ortam Koşulları - Yüksek Vibrasyon

"Ellen, elektrikli ulaşımın geleceğinin muhteşem bir örneği: daha temiz, daha yeşil ve daha verimli. Bu, AB için oldukça önemli bir proje ve elektrikli feribotların sahip olduğu potansiyeli gözler önüne seriyor" diyen Danfoss güç çözümleri segmenti başkan yardımcısı Kimmo Rauma sözlerine şu şekilde devam etti:

" Ellen ve elektrik tahrik sisteminin asıl görevi, dünyayı değiştirebilecek teknolojilerin aslında elimizin altında olduğunu tüm dünyaya göstermek. Dünyayı dönüştürmek, emisyonları azaltmak istiyoruz ve sanayinin bu sürece öncü olabileceğine inanıyoruz. Danfoss’un güvenilir motor ve motor kontrol sistemleriyle donatılan Ellen, elektrikli deniz taşımacılığında geleceği temsil ediyor.”

Geminin kaptanı Søren Svendsen ise, elektriğe geçişi “sanki eski bir Volvo Amazon’dan bir Tesla’ya geçmek gibi” sözleriyle tanımlıyor.
 

Danfoss güç çözümleri segmenti başkanı Eric Alström; “Ellen, elektrik dönüşümünün büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor,” “Danfoss'un elektrifikasyon alanındaki bilgisi, uzmanlığı, ürün ve çözümleri, bu alandaki geleceğin inşası için önemli katkı sağlayacak. Sofistike makineleri elektrikliye dönüştüreceğiz ve böylece hem CO2 ve diğer emisyonları azaltacak hem de üretkenlik ve verimliliği iyileştireceğiz.

Elektrikli feribot Ellen sayesinde yılda 2000 ton karbondioksit emisyonu ve 41,5 kg Nox partiküllerinin oluşmamamsı bekleniyor.


İstanbul Boğazı, Elektrikli Feribota En Uygun Bölge


Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören ise elektrikli deniz taşımacılığının özellike İstanbul boğazı için en uygun çözüm olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Belirli bir güzergahta çalışan deniz taşıtları elektrikli sisteme en kolay geçebilecek ve en kısa sürede yatırım maliyetini amorti edebilecek uygulamalardır. İstanbul boğazında dizel gürültüsü ve egzoz dumanı olmadan çalışacak gemilerin, yakıt maliyetine oranla çok daha düşük maliyetli olan elektrik enerjisi ile çalışması hem işletmecinin hem de halkın yararına olacaktır. Bu tip gemiler Türk gemi inşa sanayicileri tarafından Danfoss çözümleriyle yıllardır Türkiye’de yapılıyor ve avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. İstanbul’a en uygun çözümler de yine Türkiye’de tasarlanıp üretilecektir.”

Dünyanın en yüksek güçlü e-feribotu Ellen hakkında detaylar için videoyu izleyiniz. Kaynak:


 

Irmak Telatar Irmak Telatar Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır