elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

EMC kamuya bel bağladı

Hükümetin açıkladığı önlem paketinin IT sektörünü büyüteceğini belirten Frederic Dussart, 'Devletin açıkladığı paketlerle canlanacak piyasada IT teknolojilerine ihtiyaç olacak. Bu da bizi büyütecek' dedi.A- A+
10.04.2009 tarihli yazı 1853 kez okunmuştur.

Yazılım, veri depolama ve yönetimi konusunda dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan EMC, Türkiye pazarına yönelik faaliyetlerini artırıyor. Türkiye'de telekom şirketleri ve bankalar başta olmak üzere 200'ün üzerinde firmaya hizmet veren EMC, 2009 yılında kamu sektörüne yönelik hizmet ağını genişletmeyi hedefliyor. Hükümetin açıkladığı ekonomik önlem paketinin IT sektörünü büyüteceğini dile getiren EMC Başkan Yardımcısı ve Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Frederic Dussart, bu süreçte kendilerinin de pazar paylarını artırmak için çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Dussart tedbir paketinin, şirketlerin daha önce ara verdikleri teknolojik yatırımları sürdürmelerine de katkı sağlayacağını belirtti.EMC olarak krize rağmen 2008'te dünyada yüzde 19 büyüdüklerini ifade eden Dussart, Türkiye'de ise yüzde 35 büyüme sağladıklarına dikkat çekti. Çoğunluğu gençlerden oluşan 75 milyonluk nüfusuyla Türkiye'nin IT pazarında önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Dussart, "Kriz elbette tüm sektörleri olduğu gibi bizim hizmet verdiğimiz sektörleri de etkiledi. Ancak IT sektörü sınır tanımıyor. Krizde eve kapanan bireyler sektörü büyütmeye devam ediyor. Çünkü bireyler internet kullanmaya devam ediyor. Dünya genelinde de bilgi ekonomisi yüzde 60 büyürken, bunun yüzde 70'ini bireyler oluşturuyor" diye konuştu.

KOBİ'ler de hedefte


Müşterileri arasında Türkiye'deki tüm büyük telekom şirketleri ve bankaların bulunduğunu kaydeden Dussart, bundan sonraki süreçte KOBİ'lere ve kamuya da ağırlık vereceklerini kaydetti. Dussart, "Devletin açıkladığı paketlerle IT teknolojilerine ihtiyaç olacak. Bu da bizim büyümemize büyük katkı sağlayacak. Şu anda da devam eden kamu IT projeleri var. Tedbir paketiyle birlikte bu projelerin sayısı artacaktır. Son 2-3 yıldır kamu kurumları için böyle bir altyapı oluşturmuştuk. Ekonomik önlem paketiyle bu daha da etkin hale gelecek" dedi.Kriz döneminde KOBİ'lere yönelik çalışmalarında da bir değişikliğe gitmediklerini anlatan Dussart, Türk KOBİ'lerinin de krizde IT teknolojilerine yatırımı bir süre ertelediklerini söyledi. KOBİ'lerin son 2 yıldır teknoloji konusunda ciddi yol aldıklarına işaret eden Dussart, şöyle konuştu: "Kriz nedeniyle belki bir yavaşlama olur. KOBİ'ler mevcut teknolojilerini daha verimli hale getirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle EMC olarak bu alanda da farklı stratejilerle büyümeye devam edeceğiz. KOBİ'ler farklı IT çözümleri yerine paket çözümler bekliyor. Biz de onlara bu şekilde yaklaşıyoruz."Türkiye'deki telekom şirketlerinin daha çok konuşturma üzerine paketler hazırladıklarına dikkat çeken Dussart, ancak artık bundan daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Örneğin tüketicinin artık PS'nin sunduğu tüm hizmetleri cep telefonunda da görmek istediğini anlatan Dussart, bunun da telekom şirketlerinin bu alanda altyapı oluşturmalarına zemin hazırladığını kaydetti.
15 milyar dolar ciroya sahip


* EMC, dünyada ilk en iyi 10 IT firması arasında yer alıyor.


* Dünyanın en büyük 5'inci yazılım firması.


* 2008'de 6 milyar dolarlık yazılım geliri elde etti.


* 100'ün üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor.


* 2008 yılında 15 milyar dolar ciroya ulaştı.


* Son 2 yıldır birçok firmayı bünyesine kattı.


* Güvenlik alanında RSA ve Lomega'i satın aldı.Kaynak: Referans


GÜNÜN FİRMASI