elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elimsan'dan Enerji Ağacı

Elimsan Aydınlatma, temiz enerji teknolojilerine katkı sağlaması amacıyla Enerji Bakanlığı bahçesine bir Enerji Ağacı kurdu. İşte sistemin özelllikleri...A- A+
05.05.2008 tarihli yazı 5429 kez okunmuştur.

Güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanan hibrid bir sistem olan Enerji Ağacı, günbatımından şafağa kadar çalışabilecek şekilde tasarlandı. Güneş panellerinin ürettiği akım belli bir eşik değerinin altına düştüğünde (bu güneşin battığını gösterir) sistem devreye giriyor ve aydınlatmayı bünyesinde bulunan bir batarya vasıtası ile sağlıyor. Güneşin olmadığı 3 gün boyunca ekstra batarya kapasitesiyle aydınlatma devam edebiliyor.

Güneşin az olduğu günlerde ve olmadığı günlerde sistem aynı anda rüzgar enerjisinden elde ettiği enerjiyi de bünyesinde depoluyor. Bu enerji güneş battıktan sonra 20W'lık 2 adet tasarruflu Super Flux LED'li Armatürü ve 5W'lık 1 Adet SuperFlux LED'li projektörü çalıştırabiliyor. Sistemde yeterli enerji varsa güneş panelleri enerji depolamayı kesiyor, rüzgar gülü ise duruyor. Enerji Ağacı; devamlı döndüğünde saatte 400 W'lık elektrik üretebilen ve güneş ışığına maruz kaldığında saatte toplam 172 W'lık elektrik enerjisi üreten hibrid sistemlere çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

Sistemin Özellikleri:


- Rüzgar türbini ile yer yüzeyi arasındaki yükseklik 7 metredir ve armatürlerin yüksekliği 6 metredir.


- 400 W'lık Rüzgar Türbini ve her biri 43 W'lık olan 4 adet Güneş Paneli'nden oluşan hibrid sistemdir.


- SuperFlux LED'li 2 x 20W armatür ve 1 x 5W projektör çalıştırır.


- Yer düzeyinde aydınlatma seviyesi 20 Lux'dür ve aydınlatma çapı 18 metre'dir.


Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği ve zenginliği bakımından çok önemli bir potansiyele sahip olmasının büyük bir şans olduğunun ve bu yönde atılacak her olumlu adımın gelecek nesillere iyi bir miras bırakabilmek adına büyük önem arz ettiğinin bilincinde olan Elimsan Aydınlatma, güneş enerjili aydınlatma konusunda başarılı projeler üretiyor.


GÜNÜN FİRMASI