elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Damardan Kontrol

Bankamatik işlemlerinizi şifre yerine parmak izinizi kullanarak gerçekleştirebileceksiniz. Hızlı ve güvenli olan Parmak Damar Tanıma Sistemi İş Bankası'nın bankamatiklerinde kullanılmaya başlanıyor.A- A+
11.07.2010 tarihli yazı 2595 kez okunmuştur.

İş Bankası, Türk bankacılık sistemini yepyeni bir uygulamayla daha tanıştırıyor. Parmak Damar Tanıma Sistemi'ni bankacılık sistemine entegre eden İş Bankası, her müşterinin kendisine has ve eşsiz olan parmak damar haritasını Bankamatik işlemlerinin şifresi haline getiriyor.
Böylece İş Bankası müşterileri Bankamatiklerden artık şifre girmeksizin kartları ve parmak damar haritalarından elde edilecek verilerin eşleştirilmesi sayesinde işlem yapabilecek.

İris tanıma ile eşdeğer yapıdaKonuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında Biyometrik teriminin, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanıldığını ifade eden İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: 'Yüz Tanıma, İris Tanıma, Ses Tanıma, Parmak İzi Tanıma, Damar Tanıma biyometrik yöntemlerden birkaçıdır. Parmak Damar Tanıma, en gelişmiş biyometrik yöntemlerden biri olup, kullanıcıya yüksek güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlar. Kesinlik ve güvenlik seviyesi olarak en üst düzeyde yer alan iris tanıma ile eşdeğer yapıda olup, Parmak Damar Tanıma sisteminde bilgilerin eşleştirme süresi iris tanıma ile karşılaştırıldığında daha kısadır. Ayrıca iris tanımada karşılaşılan göz kırpmama gibi kullanım zorlukları da bulunmamaktadır. .'


İnsanın yaşamı boyunca parmak damar yapısının değişime uğramadığını belirten Hakan Aran, her bireyin kendine özgü parmak damar yapısı olduğunu ve tek yumurta ikizlerinin bile parmak damar yapılarının birbirinden farklı olduğunu belirterek 'Böylece müşterilerimiz yaşamları boyunca değişmeyecek, hatırlamak zorunda kalmayacakları ve kopyalanamaz bir şifreyi, her an üstlerinde güvenle taşıyor olacaklar' dedi.Sistem nasıl çalışıyor?Bu sistemden yararlanmak isteyen İş Bankası müşterilerinin önce şubelerine giderek burada parmak damar haritalarını çıkarmaları gerekiyor.

İş Bankası şubelerindeki Parmak Damar Okuyucusu, kızıl ötesi ışınlar yardımıyla parmaktaki damar yapısının haritasını çıkarıyor ve kimlik doğrulama işlemi için kullanılmak üzere uygun veriye dönüştürüyor. Kullanım sırasında Bankamatik'teki cihaza okutulan parmak, parmak damar haritasından üretilen veri ile karşılaştırılarak kimlik doğrulama işlemi tamamlanıyor.