elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Daha İnsancıl Robotlar İçin Bir Adım Daha

Robotlara internet hakkı veren bir grup Avrupalı araştırmacı RoboEarth projesini başlattı. 30 kişinin çalıştığı projede ilk aşamada iki hususta düşüncenin geçerliği (proof of concept) gösterilmeye çalışılacak.A- A+
25.03.2011 tarihli yazı 3827 kez okunmuştur.

Geliştirilen internet ortamı bütün robotlara açık olacak. Özetle ağa kayıtlı her robot, ağa girerek veri kullanabilecek, üretebilecek ve paylaşabilecek. Bundan öte robotlar birbirleri ile iletişim halinde ihtiyaç duydukları verileri öğrenip yardımlaşabilecekler, bilgi işlem ihtiyaçlarını buluta havale edebilecekler.

Projenin önderlerinden Marcus Waibel, artık robotların fabrikalardan çıkıp insanlarla yan yana olacağını söyledi. Şöyle bir senaryo düşünelim diyor: Hastanede yatan bir hastaya ara sıra bir içecek vermek üzere programlanmış bir robot bulunabilir. Bu robot işaret aldığı zaman içeceğin bulunduğu yere gidip, bir bardağı alıp, doldurup doğru hastanın bulunduğu yere getirip hastaya bardağı uzatacaktır.Gelişim şöyle oluyor: Robot işini yaparken olağan dışı bir durumda davranışını not edip ve diğer robotlara bildirebilir. Örneğin her zamanki yerde su bitti veya bardak yok. Sorup yeni yeri öğrenme gereği ortay çıktığında başka bir robota sorup 'koridorun öteki ucunda' cevabı alabilir. Ya da koridorda giderken bir sedyenin veya bir cihazın orada bırakıldığını gördü. Diğer robot arkadaşlarına bunu bildirebilir. Belirli bir hasta yerinde yoksa diğer robotlara onu sorabilir. Özetle orada görev yapan insan hizmetliler gibi robot hizmetliler de aralarında iletişim kurarak hizmeti geliştirebilirler. İşte RoboEarth projesi bunu gerçekleştirmeye çalışıyor.

Daha fazla bilgi için: http://www.roboearth.org/
Mehmet R. Abdüsselam / Elektrikport