elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çöl Sıcağında, Kutup Soğuğu ve % 40 Enerji Tasarrufu !

Adana'nın 35 dereceye ulaşan sıcağında -35 derece soğutmayı minimum enerji gereksinimi ile 24 saat sürekli sağlayan sistem performansı ile duyanları şaşırtıyor.A- A+
08.10.2010 tarihli yazı 4068 kez okunmuştur.

Yer : Adana'Et ve Balık Kurumu'nun yeni kesimhanesi...


Kesimhanede 31 adet soğutma odası bulunuyor. Tesisin yıllık kesim kapasitesi


72.000 adet büyükbaş, 72.000 adet küçükbaş, toplam kapalı hacim 82.500 m3

Misyon : Adana'da Temmuz ayında öğle vakti ortalama gölgede 35 dereceye yükselen sıcaklıkta


25 adet dinlendirme ve şok odasında – 25 derece, 5 odada – 35 derece, koridorlarda ise


+12 derece sıcaklığı minimum enerji tüketimiyle 24 saat sürekli sağlayabilmek.

Çözüm : Soğutma uzmanı SDR Endüstriyel Soğutma ve Vacon AC Motor Sürücüleri'

Özdisan ve Vacon'un çözüm ortağı SDR Endüstriyel Soğutma şirketi tüm bu ısıl koşulları sağlamak için 3 adet 300kW gücünde yüksek kademeli, şoklama odası için bir adet 100kW ve bir adet 55kW gücünde donmuş oda kompresörü kullandı. Merkezi soğutma sistemli tesiste kompresörler sürekli olarak tam kapasitede değil, kullanıcı ihtiyacına göre çalışmakta.

SDR Endüstriyel Soğutma yetkilisi Dinçer Atila diyor ki :"Endüstriyel soğutma kompresörlerinde mekanik olarak küçülme, kapasite kontrol ile mümkündür. Ancak bu küçülme oranı fiziki şartlar ile sınırlı kalmakta ve motorların boşta çalışmasında dahi ancak % 30 kadar gerçekleşebilmekte."

Ancak, sisteme eklenen Vacon AC motor sürücüleri ile bu oran daha aşağılara çekildi. Sistemde kullanılan Vacon NXP AC motor sürücüleri sayesinde 300kw değerindeki kompresörler 45kw, 55kw gücündeki kompresörler ise 7,5kw güç tüketimi yapmaktadır.

Vacon NXP serisi sürücüler, ihtiyaç duyulan oda sayısına bağlı olarak, tesisin enerji sarfiyatını düşürdü, elektrik faturası da kapasite kullanım oranına göre çok net bir şekilde azaldı. Tesiste normal şartlar altında 1200kw/h enerji tüketilmesi gerekirken, enerji verimliliği kapsamında kullanılan sürücüler sayesinde ortalama %40 tasarruf sağlandı.

Uygulamada dikkat çeken bir başka yön ise şok odalarına ait 11kw güçteki Vacon NXL sürücü üzerine 5 adet 2,2kw değerindeki fan motoru bağlanarak, uzak mesafeden kontrol gerekliliği ve yüksek çatı sıcaklıklarına rağmen tam performans ile çalıştırılmasıdır. Sürücülere ait panoda harici havalandırma olmamasına karşın Vacon çözüm ortağı SDR firmasının gerçekleştirdiği özel pano tasarımı sayesinde doğal havalandırma sistemi ile sorunsuz çalışma koşulları yaratılmıştır.

Sonuç : Tesiste son elektrik faturası 31 milyar TL olarak gerçekleşti. Vacon AC motor sürücüleri olmasaydı bu fatura 65 milyar TL olarak gerçekleşebilirdi.

Türkiye'nin en büyük elektronik komponent tedarikçisi Özdisan Elektronik'in Türkiye distribütörü olduğu Vacon bir Finlandiya markası. Onbeş yıllık genç bir kuruluş olmasına karşın, Dünyada çok önemli referanslara sahip ve hızla yükselen bir marka olan Vacon, Özdisan'ın otomasyon dünyasından Türkiye'ye sunduğu Dünya markalarından sadece birisi.


GÜNÜN FİRMASI