elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çinli bilişim devi Huawei, Ar-Ge merkezini geliştiriyor

Türkiye'ye Ar-Ge merkezi kuran Çinli bilişim devi Huawei, daha büyük projelere imza atmak için eleman sayısını artırıyor.A- A+
30.08.2010 tarihli yazı 2801 kez okunmuştur.

Şirketin Türkiye Pazarlama Müdürü Tufan Önal, halen 600 olan personel sayısını yıl sonuna kadar 700'e çıkaracaklarını söyledi. Şirket, 2009'da 460 milyon dolar olan cirosunu da bu yıl 500 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.
Huawei'nin Türkiye faaliyetlerine ilişkin düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Önal, GSM (cep telefonu) operatörlerinin 2G ve 3G şebekelerinin kurulmasında şirketlerle birlikte çalıştıklarını aktardı.
Önal, bu yıl başında kurulan Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde 200 civarında çalışan bulunduğunu, bu mühendislerin hepsinin sıfırdan alınarak yetiştirildiğini ve 10'a yakın projenin hayata geçtiğini belirtti. Önal, "Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde geliştirilen 10 proje şu anda Avrupa ülkelerine hizmet verir durumda." dedi.
Tufan Önal, Türkiye'deki Ar-Ge merkezinin asıl olarak katma değerli servis uygulamalarının geliştirilmesi, yeni ürün tasarımı, ürünlerin piyasaya adaptasyonu gibi alanlar ile 2G, 3G, 4G ve yakınsama teknolojileri üzerinde analizler ve araştırmalara odaklandığını kaydetti.
Önal, Long Term Evolution (LTE) ve Wimax teknolojileri arasındaki farklara da değinerek, 3G'nin devamı olarak düşünülmesi gereken LTE teknolojisinin olgunlaştığında bit başına maliyeti düşürme imkanı sunacağını; Wimax sayesinde ise daha ucuz bir teknoloji ile daha büyük alanı kapsamanın mümkün olduğunu kaydetti. Huawei'nin, 27 bini Çin dışında olmak üzere toplam 95 bin çalışanı bulunuyor. Şirket geçen yıl 22 milyar dolar gelir ve 2,7 milyar dolar kâr elde etti.Zaman