elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çevreci Araç Al, Düşük Vergi Öde

Gelir İdaresi Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)'ni yeniden ele almayı planlıyor. Buna göre Avrupa'da da uygulanan "karbondioksit emisyonuna göre vergilendirme" sistemine geçilmesi düşünülüyor.A- A+
01.12.2010 tarihli yazı 6280 kez okunmuştur.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın çalışmasına göre 17 Avrupa ülkesinde uygulanan karbondioksit emisyonuna dayalı sistem incelenecek. Türkiye'de motorlu taşıtlar vergilendirmesi halen silindir hacmi ve yaşına göre yapılıyor.Dünyada her yıl motorlu taşıtların 900 milyon ton karbondioksit yaydığı belirtiliyor. Böyle sürmesi halinde OECD ülkelerinin, 2050 yılına kadar global motorlu taşıtlar emisyonunun yüzde 60'ına neden olacağı bildiriliyor.Avrupa Birliği, karbondioksit emisyonunu azaltmak için çevreci otomobiller için büyük teşvikler uyguluyor. AB direktifleri doğrultusunda yeni araçların karbondioksit emisyonu, 2012 yılında kilometrede ortalama160 gramdan 130 grama düşürülecek. Böylece Kyoto Protokolü'nün kilometrede 120 gram hedefine de yaklaşılacak.Avrupa Birliği'nde yeni üretilecek araçların 2012'de %65'i, 2013'te %75'i, 2014'te %80'i ve 2015'den sonra tamamının düzenlemelerle 130 grama uyumlu olması bekleniyor.17 Avrupa ülkesi (Avusturya, Belçika, Güney Kıbrıs, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Romanya,İspanya, İsveç ve İngiltere) tarafından uygulanan sisteme göre ise araçlar kilometre başına saldıkları karbondioksit miktarına göre vergi ödemekte. "Kirlettiğin Kadar Öde" prensibini benimseyen sisteme geçilmesi gerektiğini Türkiye'deki otomotiv çevreleri yıllardır belirtiyorlardı.Avrupa Birliği'nde araç alırken sadece KDV uygulanıyor, ÖTV uygulanmıyor. Fakat çıkarılan bir kararla üye ülkelerin çoğunda her iki vergilendirme de emisyon üzerinden yapılıyor.Avusturya'da 120 ile 160 g/km arasında karbondioksit salınımı yapan benzinli ve dizel araçlar 300 euro'ya yakın ödül alıyorlar. Bunun üzerindekiler ise her gram için ekstra fiyat ödüyor. İngiltere, karbondioksit salınımlı bu sistemi 2001 yılından beri uygulayan ülkelerden.

İrlanda'da hem eski hem yeni sistem devam ediyor. MTV, karbondioksit salınımına göre belirlenirken eski sisteme bağlı araçlar motor gücüne göre vergilendiriliyor. İrlanda'da çevre dostu araçlarda yıllık vergi 104 Euro'dan başlarken, yüksek emisyonlu araçlarda bu rakam 2,100 Euro'yu buluyor.Fransa'da yeni çevre dostu araç alımlarında indirim uygulanıyor. Yine yüksek emisyonlu araçlarda ödenen miktar daha fazla. Danimarka'da yıllık vergiler, benzinli ve dizel araçlar için yakıt tüketimine göre hesaplanıyor.Hollanda'da karbondioksit emisyonu az olan araçlardan düşük plaka vergisi alınırken, Almanya'da karbondioksit emisyonlu bu sistem 2009 yılının sonundan itibaren uygulanmakta.2006 yılında bu sisteme geçen İsveç'te , 2003 yılında 198 gram düzeyinde bulunan karbondioksit emisyonu, 3 yıl sonra 191 grama geriledi.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.