elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Cep telefonunuzu asansörde açmayın

Artık herkesin sahip olduğu cep telefonları sanılandan daha fazla tehlikeleri de beraberinde getiriyor.A- A+
12.04.2009 tarihli yazı 1744 kez okunmuştur.

Cep telefonunun kapalı alanlarda sinyal alabilmek için iki kat daha fazla elektromanyetik dalga yaydığını belirten uzmanlar, bu cihazları asansörlerde, tünellerde, ya da yeraltı metro istasyonları gibi çekmeyen yerlerde kullanılmamasını tavsiye ediyorlar. Bununla birlikte elektromanyetik dalga yayan cihazların kullanılmadığı zamanlarda fişten çekilmesi ve çalıştığı sırada da en az 50 cm uzağında durmak gerekiyor.

SONUÇLAR ÜRKÜTÜCÜ


Cep telefonu, lap top, televizyon, mikro dalga fırın, saç kurutma makinesi ve bulaşık makinesi. Hepsi neredeyse yarım yüz yıldır hayatımızı kolaylaştıran ve bize işlevleriyle konfor sağlayan cihazlar. Ancak bu cihazların zararları ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçları ise bir o kadar ürkütücü.Dünya bilim çevrelerinin çalışmalarının ortak sonucuna göre, vücut fonksiyonlarımız, insan vücudunda var olan ultra düşük 'doğal manyetik' akım sayesinde meydana geliyor. Örneğin beyin hücrelerinin iletişimi ve hücreler arası su geçişleri bu sayede sağlanıyor, vücuttaki fazla ısı doğal manyetik dalgalarla vücuttan uzaklaştırılıyor.Elektronik cihazların yaydığı yüksek manyetik dalgalar ise doğal dengemizi bozuyor. Özellikle cep telefonlarının yaydığı manyetik alanın 1993 yılında Belçikalı bilimciler tarafından DNA'larımızda hasara yol açtığı, Fransa'da yapılan bir araştırmada ise; kadın ve erkek olmak üzere beyin tümöründe yüzde 31 artışa sebep olduğu belirlendi. Cep telefonu kullanımının ve baz istasyonlarındaki hızlı artışın kanser, baş ağrısı ve hafıza kaybı dahil olmak üzere birçok kalıcı hasarlara neden olduğuna ilişkin ilgi, tıp ve mühendislik çevrelerinde giderek artıyor.
KULAKLIK ÇÖZÜM DEĞİL


Uzmanlara başta cep telefonu olmak üzere tüm elektrikli cihazların daha akıllı bir şekilde kullanıldığında zararlarının aza indirgenebileceğini belirterek şu tavsiyelerde bulunuyor:- Cep telefonu az çektiği yerde daha fazla radyasyon yayar. Çünkü baz istasyonuna ulaşabilmek için daha çok elektromanyetik dalga yaymaktadır. O yüzden asansörler, bodrum ya da yeraltı metro istasyonları gibi yerlerde cep telefonu kullanmayın.


- Cep telefonu, arama yaptığınızda bağlantı kurulmaya çalışılırken ya da birisi sizi ararken çok daha fazla radyasyon yayar. Bu nedenle bağlantı sesi geldiğinde kulağa yaklaştırmak zararı azaltır.


- Mümkün olduğunca kablolu telefonlar kullanılmalı.


- Kulaklık kullanmak daha sağlıklı. Ancak bu yöntem zararı sadece yüzde 20 oranında azaltıyor.


- Sürekli başucunda cep telefonuyla yatmak, beyinde tümör oluşumuna neden olabilir. Cep telefonunuzu başka bir odada şarj edin, çünkü şarj aletinin kablosu da elektromanyetik dalga yaymaktadır.


- Cep telefonlarını kalp üzerinde, bel ve göğüs hizasında açıkken bulundurmayın.


- SAR değeri 1 w/kg dan daha düşük olan cep telefonlarını tercih edin.


- En fazla elektromanyetik dalga yayan aletlerden biri de saç kurutma makinesidir. Bayanların kuaförden geldikten sonra sinirli oldukları araştırmalarla tespit edilmiştir.


- Son yıllarda yaygınlaşan elektrikli alttan ısıtma sistemleri 1 gausluk


elektromanyetik alan oluşturdukları için yüksek gerilim hattı kadar


elektromanyetik radyasyon yaydığı belirlenmiştir. Bu alanlara girmeden yarım saat önce sistemin kapatılması gerekmektedir.


- Aynı şekilde elektrikli battaniye kullanmayın ya da yatmadan önce yatağınızı ısıtarak kullanın.


- Kullanmadığınız elektrikli aletleri ya kapalı tutun ya da fişten çıkartın. 'Stand by' konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirliliğe sebep olacaktır.


- Tüm televizyon ve bilgisayarların arkasında elektromanyetik


alan daha büyüktür. Bu alandan en az iki metre uzakta bulunun. Ofis düzeninde diz üstü bilgisayarların ve monitörlerin arkasını diğer çalışanlar yerine duvara doğru olacak şekilde yerleştirin.


- Diz üstü şarjlı kullanıldığında düşük elektromanyetik alana sahiptir.


- Ekonomik (halojen ve floresanlı) lambaları mümkünse kullanmayın, kullanıyorsanız kendinizden uzak tutun.


- Dinlendirici ve derin bir uyku için yatak odasında televizyon, radyo bulundurmayın.


- Baş ucunuzda elektrikli saat, radyo ve alarm bulundurmayın (pilli kullanmayı tercih edin).


- Yatak odasında baş ucunuzda arada duvar olsa dahi bir elektronik aletin bitişik olmamasına çalışın.


- Mikrodalga fırın çalışırken en az bir metreden uzakta durun ve gerekmedikçe kullanmayın. Çamaşır, bulaşık makinesi vs. çalışırken de yakınında bulunmayın.


- Fotokopi makineleri yüksek manyetik alana sahiptir. Çalışırken en az 50 cm. uzakta durun.


- Elektrikli tıraş makinesi kullanmayın veya şarjlı kullanın.


- Cep telefonu baz istasyonlarının evlerinizin çatısına, okullara veya yakın çevrenize takılmasına izin vermeyiniz.


- DECT- Telefonlarından ve W-Lan' lardan mutlaka vazgeçiniz.


- Güçlü elektrik kurulumu olan duvarların yanına uyku mahalli kurmayınız. (örneğin Sigorta kutuları, merkezi hatlar)


- Yüksek frekanslı bebek telsizleri kullanmayınız.


- Uyku mekânlarında pil depolamayınız. (Komedin üzerinde asla)


- Uzaktan kumandayı yatağın içinde veya yanında saklamayınız.Elektromanyetik dalga yayan cihazların tespit edilen zararlarıKISA VADELİ ZARARLARI (24 SAAT)


- Görüş alanında daralma.


- Kalp pilinin bozulma riski.


- Yoğun stres ve yorgunluk hissi.


- Konsantrasyon ve dikkat bozulması.


- Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma.


- İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.


- Bas ağrıları ve sersemleme.UZUN VADELİ ZARARLARI (10 YIL)


- Genetik yapının bozulması.


- Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.


- Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.


- Kalp rahatsızlıkları.


- Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü oluşumu


- Kalıcı işitme bozuklukları.


- Embriyo gelişiminin zarar görmesi.


- Kadınlarda düşük riskinin artması.


- Kan hücrelerinin bozulması.


- Bağışıklık sisteminin bozulması.


- Yüksek tansiyon.


- Sperm sayısının azalması

ÇÖZÜM 'AKILLI PLASTİK'TE


Elektrikli cihazların neden olduğu manyetik ortam bozukluklarını yüzde 97 oranında azaltan akıllı plastik 'Alpha Prevent'in Türkiye sorumlusu Siser Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, elektrikli cihazların manyetik zararlarından korunmanın en etkili ve kısa yolunun ise Avusturyalı BiCoTec firmasının geliştirdiği akıllı plastik 'Alpha Prevent'i kullanmak olduğunu belirtti. Alpha Prevent'in şimdilik Siser İşitme Merkezleri'nde ve http://www.siserteknoloji.com adresinden satışının yapıldığını belirten Ağaç, 'Atomların çevresinde dönen elektrospinler belli bir işleme tabii tutularak akıllı plastiğin üzerine yerleştiriliyor. Böylece manyetik ortam bozuklukları yüzde 97 oranında dengelenerek azaltılıyor. Bavyera Kızılhaçı ve Almanya'nın Tabipler Birliği'ne üye 30 üniversiteden bilim adamlarının referans olduğu buluş olan Alpha Prevent, Türkiye'de de tüm Avrupa ülkeleriyle aynı anda 39 TL'den satışa sunuldu' dedi.

ÜÇ FARKLI KULLANIMI VAR


Cep telefonlarına, bilgisayarlara ve diğer elektronik cihazlara yapıştırılarak kullanılan Alpha Prevent, dengelemeyi hemen başlatıyor. Alpha Prevent ayrıca yüksek vericilerden ve diğer manyetik dalga yayıcılardan yayılan dalgalardan dolayı bozulan doğal manyetik ortamı denkleştirmek için yatak odalarında yataklara da uygulanıyor. Yoğun elektronik ortamına sahip ofislerde ise mobilyaların metal kısımlarına, bilgisayarlara, wifi aygıtına ve dect telefonlara yapıştırılarak iş verimliliği arttırılıyor.Kaynak: Habertürk


GÜNÜN FİRMASI