elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çalık'dan Naturelgaz açıklaması

Naturelgaz AŞ'nin, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) dağıtımı konusunda faaliyet gösteren bir şirket olduğu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen 05.05.2005 tarihli izin ile hizmet verdiği belirtildi.A- A+
09.07.2008 tarihli yazı 4123 kez okunmuştur.


CNG'nin dünyada başlıca uygulama alanının otogaz olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Çalık Enerji'nin doğalgaz tecrübesi ve Altındağ Grubu'nun LPG otogazdan gelen tecrübeleri bir araya getirilerek Naturelgaz AŞ faaliyetlerine başlamıştır. Bu noktada bu iki grubu birbiri ile tanıştıran kişi işadamı Sn. Burak Örnek'tir.
Naturelgaz AŞ'nin yüzde 50 hissesi Çalık Grubu'na, diğer yüzde 50 hissesi ise Altındağ Grubu'na (Goldenberg ailesinin şirketi Altındağ Yatırım AŞ) aittir. Eşit hisseli bir yapıdaki bu şirkette yönetim kurulu, 2 Çalık üyesi ve 2 Goldenberg üyesinin yanında bu ticari birlikteliğe vesile olan Sn. Burak Örnek'ten oluşmaktadır.

Çalık Holding ve Sn. Burak Örnek bağlantısı profesyonel bir işadamıyla Çalık Grubu'nun her zamanki yaklaşımı olan etik kurallar ve yasalar kapsamında bir iş ilişkisi olup, ima edildiğinin aksine, ailesel kimlikler ve bağlantılarla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Bu yaklaşım, yıllardır 'güven' temeli üzerine kurulmuş olan ve ülkemize katkılarıyla başarıları ulusal ve uluslararası tüm iş çevrelerince takdir gören grubumuzun genel prensibiyle de kesinlikle örtüşmemektedir.

Grup olarak, bugüne kadar iş ilişkisi içinde bulunduğumuz ortaklarımızı ve bünyemizde görev yapan yöneticilerimizi münhasıran, uluslararası platformdaki üstün tecrübeleri ve elde ettikleri başarılar ışığında, tamamen liyakatleri kişisel performans, iş kapasiteleri, etik duruşları ve grubumuz faaliyet alanlarına uygunlukları etrafında değerlendirdik ve bundan sonra da aynı yaklaşım grup olarak temel hareket noktamız olacaktır.


Diğer yandan Çalık Grubu şirketlerinin sosyal sorumluluk kapsamında yıllardır kültürel, sanatsal, eğitim ve sportif pek çok etkinliğe ve yatırıma sponsor olduğu kamuoyunun malumudur.

Durum böyle iken; iş dünyasında açık ve şeffaf çalışma biçimiyle elde ettiği başarılarla ülkemiz için katma değer yaratmış olan grubumuzla ilgili kamuoyu nezdinde olumsuz bir intiba bırakmaya yönelik 'doğru olmayan' haber ve yorumların yer alması ve bunların belli çevreler tarafından ısrarla gündeme getirilmesi suretiyle kamuoyunun meşgul edilmesi, bizlere bu haber ve yorumların 'iyi niyetli" olmadığını düşündürmektedir.Bu vesileyle, kişi ve kurumları yıpratmaya yönelik maksatlı bir çabanın ürünü olan tüm haksız ve gerçek dışı haber ve yorumları kesin bir dille reddediyoruz."Kaynak: İHA