elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çalık Enerji Irak'ta 445,5 Milyon Dolarlık İş Aldı

Şirket Irak'ta elektrik üretim santrali kuracakA- A+
14.01.2011 tarihli yazı 2950 kez okunmuştur.Çalık Enerji, Irak'ta 445,5 milyon dolarlık enerji santrali yapacak. Kerbela'daki "El Hayrat" elektrik santralinin yapımını öngören anlaşma, Çalık Enerji ile Irak Elektrik Bakanlığı arasında imzalandı.

Çalık Enerji adına Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Irak Hükümeti adına Elektrik Bakan Yardımcısı Selam Kazzaz'ın anlaşmayı imzaladıkları törene Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve enerjiden sorumlu Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani de katıldı.

"El Hayrat" elektrik santralinin Irak'ta bulunan en büyük elektrik üretim santrali olacağını söyleyen Şehristani, "Santralin toplam gücü 1250 megavat. Her biri 125 megavatlık olan toplam 10 üniteden oluşuyor. İlk başta ham petrolle, daha sonra gazla çalıştırılacak olan santral 500 kişiye de iş imkanı sağlayacak." dedi.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da, santralin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi. Çalık ayrıca, santralin Orta Fırat bölgesindeki illere 24 saat kesintisiz elektrik vereceğini de ekledi. oynayaoyo