elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Borusan'dan büyük yatırım

Borusan Grubu, enerji, çelik ve lojistik sektörlerinde 3 yeni yatırımını hizemete açacak, bir üretim tesisininde temeli atılacak.A- A+
07.06.2010 tarihli yazı 3816 kez okunmuştur.

Borusan'dan yapılan açıklamaya göre, Borusan Lojistik Gemlik Limanı, Borusan EnBW Enerji Bandırma Rüzgar Enerjisi Santrali ve Borçelik'in 3. Faz Galvanizleme Tesisi'nin açılışları gerçekleştirilirken, Borusan Mannesmann Boru'nun yeni üretim tesislerinin de temeli atılacak.
Borusan Gemlik Yerleşkesi'nde düzenlenecek törende, 100 milyon dolar düzeyinde yatırımla yenilenen ve kapasitesi iki kat artan Borusan Limanı; 120 milyon dolarlık Borusan EnBW Enerji Bandırma Rüzgar Enerjisi Santrali ve 140 milyon dolarlık yatırımla kurulan ve Borçelik'in üretim kapasitesini yüzde 50 artıran 3. Soğuk Haddeleme ve 3. Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı hizmete girecek.
Aynı törenle, Borusan Mannesmann Boru'nun (BMB) 90 milyon dolara mal olması beklenen yeni üretim tesislerinin de temeli atılacak.
Toplam değerleri 450 milyon dolar olan bu yatırımların Borusan Grubu'nda toplam 850 kişilik yeni istihdam yaratacağı bildirildi.
3 bin kişiye istihdam
Almanya'nın önde gelen enerji şirketlerinden EnBW ile ortak olarak enerji sektörüne giren Borusan'ın gelecek 2 yılda, 1000 MW'lık yatırım hedefi doğrultusunda devam eden ve yeni başlayan yatırımları için kurulacak şantiyelerde 3 bin kişilik istihdam yaratacağı belirtildi.
Borusan'ın açıklamasında, yatırım sonrasında büyüyen kapasitesi ile hizmet vermeye başlayacak Borusan Limanı ile Borusan Lojistik'in liman kapasitesinde yaklaşık iki kat artış sağlanacağı, limanın hem fiziki şartları hem de ekipman parkıyla 10 bin TEU kapasiteli dev konteyner gemilerine de hizmet verebilir konuma geleceği bildirildi.
Bandırma'da 120 milyon dolar yatırımla kurulan Rüzgar Enerjisi Santrali bünyesinde ise her biri 3 MW kapasiteye sahip 20 rüzgar türbinin yer alacağı, Borusan Enerji'nin, Alman ortağı EnBW ile birlikte, sürdürülebilir enerji alanına 10 yılda 3 milyar dolar yatırım yaparak Türkiye enerji sektöründeki en büyük 10 oyuncusu arasında yer almayı hedeflediği bildirildi.
Borusan diğer yatırımı 3. Soğuk Haddeleme ve 3. Sıcak Daldırma Galvaniz Hatları'nın da Borçelik'in üretim kapasitesini 1 milyon tondan 1,5 milyon tona çıkarırken, galvanizleme kapasitesi ise 900 bin tona ulaştıracağı kaydedildi.
Borçelik'in, bu yatırım sonucunda Türkiye'nin en yüksek üretim kapasitesine sahip galvanizli sac üreticisi haline geleceği bildirildi.
Borusan Mannesmann Boru'nun temeli atılacak yıllık 250 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni üretim tesisinin de petrol ve gaz hatlarında kullanılacak büyük çaplı hat borularının üretimini gerçekleştireceği belirtildi.Dünya Gazetesi