elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bir Haftada 2 Elektrik Santrali

Ulusal ve uluslararası yatırımlarıyla ses getiren Gama, geçtiğimiz hafta Rusya'da işletmeye aldığı santralden sonra İrlanda'daki beşinci elektrik santralini de hizmete açtı.A- A+
07.12.2010 tarihli yazı 2622 kez okunmuştur.

Yapılan açıklamada, geçen hafta Rusya'da işletmeye açılan Shatura Elektrik Santrali'nden sonra İrlanda'daki Whitegate Elektrik Santrali'de tamamlanarak hizmete açıldı.

Gama ve General Electric konsorsiyumu tarafından yapılan, İrlanda'nın en büyük ikinci kenti olan Cork'un güneyindeki Whitegate şehrinde bulunan 450 MW'lık kombine çevrim elektrik santrali, İrlanda'nın tek doğalgaz dağıtım ve tedarik şirketi Bord Gais Eirann'a devredildi.

Ağustos 2007'de yapımına başlanan, yaklaşık 300 milyon avro sözleşme bedeline sahip Whitegate Enerji Santrali, İrlanda'nın enerji ihtiyacının %10'unu karşılayacak.

Whitegate Enerji Santrali, İrlanda'nın doğalgazla çalışan ilk elektrik santrali. Santral ayrıca İrlanda resmi makamları tarafından iş güvenliği konusunda ödül aldı.

Gama'nın İrlanda'da yaptığı beşinci enerji santrali olan Whitegate Elektrik Santrali ile birlikte, Gama'nın yapmış olduğu santraller İrlanda'nın elektriğinin yüzde 30'unu karşılayacak.

Gama'nın İrlanda'da otoyol, elektrik santralleri, ofis binası ve konut yaptığını belirten Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü, İrlanda'da kurulu güç toplamını 1.500 MW'a çıkardıklarını söyledi.