elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Baymak'ın İngiliz Baxi Group'la randevusu

Isıtma ve soğutmada Avrupa üçüncüsü olan İngiliz Baxi Group'un güneş enerjisi Ar-Ge ve üretim merkezi kurma yeri olarak İspanya ve Türkiye seçeneklerinde karar aşamasına geldiği açıklandı.A- A+
20.07.2008 tarihli yazı 2349 kez okunmuştur.

Baxi Group'un 2002'de yüzde 50 oranında ortak olduğu Baymak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, "21 Temmuz'da Baxi Group CEO'su Martyn Coffey ve Baxi Group CFO'su Adrian Darling Türkiye'ye gelecek. Güneş enerjisi ürünlerinin hem Ar-Ge hem de üretim üssünün neresi olacağına karar verilecek. Bu konudaki adaylardan birisi Türkiye, diğeri de İspanya" dedi.

TÜBİTAK'LA ÖN ANLAŞMASöz konusu yatırımın sadece güneş kolektörü için her yıl en az 10 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yapılacağını belirten Akdoğan, konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şu anda güneş enerjisi Ar-Ge'si için TÜBİTAK'la ön anlaşma imzalıyoruz. İki üniversite ile de görüşüyoruz. Üniversite-TÜBİTAK ve Baymak üçgeniyle yatırımcıyı çekmeye çalışıyoruz. 'Sen de mühendisini gönder bu gruba katılsın ve Ar-Ge ve üretim merkezi burası olsun' diyeceğiz." Akdoğan, milyar dolarlık bu sektör için 15- 20 marka altında üretim yapmak ve dünyaya Türkiye'den ihracat yapmak istediklerini vurguladı.TÜRKİYE'NİN PROJESİ OLACAKGüneş enerjisi üretim merkezi olabilmek için Türkiye'de gerekli altyapının bulunduğunu kaydeden Dr. Akdoğan, şöyle devam etti: "Güneş kolektörü için özellikli cam gerekiyor. Şişe Cam bu konuda dünyanın en iyilerinden. Hem hammadde hem de yarı mamul olarak alüminyum konusunda da Türkiye dünya çapında üretim yapan bir ülke. Bütün mesele bir misyon etrafında toplanamamak. Bugün Ar-Ge toplantısında, 'Bu Baymak'ın değil, ülkenin projesi' dedim. Bunun için malzeme üreticilerine, 'Gelin kardeşim katılın, bu Türkiye'nin projesi olsun' diyeceğiz."SIRADA ÜÇÜNCÜ FABRİKA VARSon 5 yılda büyüme, kârlılık ve kişi başına verimlilik gibi pek çok alanda Baymak'ın Baxi Group içinde en başarılı şirket seçildiği bilgisini veren Dr. Murat Akdoğan, "Başarılı olunca Baxi Group'tan beklentimiz gerçekleşmeye başladı" diyerek ikna şanslarının bulunduğunu vurguladı. Baxi Group'un Fransa ve Danimarka'daki fabrikalarının sökülerek Türkiye'ye taşınmasını örnek gösteren Akdoğan, "Çüncü bir ülkeden daha fabrika sökerek getireceğiz" dedi. Dr. Akdoğan, Marmara Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerine müzakere teknikleri dersi vermesinin de bu alandaki şanslarını arttırdığını kaydetti.

'Ucuz enerjinin dostuyuz'
"Pahalı enerjiye karşı Baymak" vizyonunu geliştirdiklerini açıklayan Dr. Murat Akdoğan, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: "Biz enerji kullanan cihazlar üretiyoruz. Türkiye'nin enerjiye ödediği bedel bugün 50 milyar dolar. Bu ülkenin daha da yükselecek bu bedelle başa çıkması mümkün değil. Allah'ın hediyesi bedava enerji varken başkalarını zengin ediyoruz. Yeni vizyonumuzla biz pahalı enerjiye savaş açtık. Yoğuşmalı kombideki gibi bunda da başarılı olacağız."

'Kendinize de iyi davranın'
Baymak'ı iflastan kurtararak dünya çapında bir şirkete dönüştüren Dr. Murat Akdoğan, 45 yaşından sonra da aynı performansı sürdürmek için doktorların tavsiyesi üzerine beslenme ve yaşam şeklini yeniden düzenlemiş. 5 saatlik uykudan sonra saat 06:00'da güne başlayan Dr. Akdoğan, işyerindeki koşu bandındaki 5 kilometrelik yürüyüşün ardından duşunu alıyor ve 08:30'da işinin başına geçiyor. Sebze ağırlıklı beslenen Dr. Murat Akdoğan, "Arabanız kadar kendinize de bakın" tavsiyesinde bulunuyor.Kaynak: Yeni Şafak


GÜNÜN FİRMASI