elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Baymak Anel İşbirliği

Evlerin çatılarına monte edilen ve güneş enerjisini elektriğe dönüştüren Anel sistemleri, Baymakın bin 400 bayii üzerinden tüketiciye sunulacak.A- A+
22.03.2010 tarihli yazı 5073 kez okunmuştur.

Anel Enerji tarafından üretilen güneş panellerinin dünyada ve Türkiyede satış ağını arttırmasını öngören anlaşma için imzalar atıldı. İmza törenine Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan ile Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.


Güneş panellerinin üretiminden son kullanıcıya ulaştırılmasını içeren anlaşmaya göre Anel Enerji, evler için kullanılacak güneş enerjisi ürün kitlerini Baymaka özel tasarlayacak ve Türkiyede üretecek. Baymak da özel bu ürünleri bin 400ün üzerindeki bayi kanalıyla müşterilerine ulaştıracak. Ayrıca sistemlerin kurulumları ile satış sonrası hizmetlerini yapacak. Anel Grup ve Baymak bu iş modeli ile ilk 5 yıl içinde güneş enerjisi pazarının ev çatı kurulumları segmentinden yüzde 50 pay almayı hedefliyor.


Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalar yapan Anel Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, yenilenebilir enerji yasa tasarısının yasalaşmasıyla her evin bir enerji santrali olarak kullanılabileceğini kaydetti.
ALMANYA GÜNEŞTEN KEBANIN İKİ KATI ENERJİ ÜRETİYOR


Almanyada 2009 yılında 2 gigavatlık (GW) güneş enerjisi tesisinin kurulduğuna işaret eden Anel Yönetim Kurulu Başkanı, bu rakamın 2 Keban Barajı civarında kurulu güce denk olduğunu ifade etti. Türkiyenin yasayla birlikte bu rakamın çok üzerinde kurulum yapabileceğini belirtti.


Güneş panellerinin Türkiyeye önemli getirileri olacağına vurgu yapan Çelikel, hanelere tekabül eden maliyetin de 6 ile 8 bin Euro arasında değiştiğini açıkladı. Model ortaklığın ciddi bir o kadar da kalifiye istihdam yaratacağını da sözlerine ekledi.
BAYMAK 2011DE HALKA AÇILABİLİR


Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan ise işbirliklerini, Onlar üretime biz de konutlarda projelendirme ve satışa odaklandık. Güçlü dağıtım kanallarıyla satış ve kurulum hizmeti yapacağız. şeklinde özetledi. Ortaklığın fotovoltaik alanında yaygın satış kanalı ile hizmet sunmayı hedeflediğini kaydetti.


Yenilenebilir Enerji yasasının çıkması önemli olduğuna işaret eden Akdoğan, Yasa umarız bu sene çıkar. Böylece Türkiye de güneşi kullanma imkânı elde edecektir. Güneş ülkesi olmasına rağmen Türkiyenin bu enerjiden faydalanamaması üzücüdür. ifadelerini kullandı.


Murat Akdoğan, gazetecilerin halka arz süreciyle ilgili sorularına karşılık Baymak, 2011 itibarıyla böyle bir açılıma imza atabilir. 2010 sonuna yetişir mi bilmem ama 2011e yetişebilir. demekle yetindi. Baymak Yönetim Kurulu Başkanı, kredisiz şirketin her sene 25 ila 30 milyon dolar arasında yatırım yaptığını sözlerine ekledi.Kaynak: www.guneshaber.net


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.