elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Avea'nın şok indirimi Turkcell'i çıldırttı

İlk kez Avea'nın başlattığı "aylık belli bir ücret karşılığı tüm operatörlerle sınırsız konuşma paketi", Avea ile Turkcell'i karşı karşıya getirdi. Avea 5 şubatta başlattığı kampanyasını durdurdu.



A- A+
05.03.2009 tarihli yazı 2132 kez okunmuştur.

Avea, 5 Şubat'ta başlayan kampanya için ilave konuşma kanalları açılması taleplerinin Vodafone ve Türk Telekom tarafından büyük oranda karşılandığını, Turkcell'in ise 27 Şubat'a kadar talep ettikleri oranın sadece yüzde 27'sini karşıladığını açıkladı. Turkcell'in açıklamaya yanıtı gecikmedi. Turkcell yetkilileri, bir kampanya başlatıldığı zaman bunun sonuçlarının planlanması gerektiğini, burada suçun Avea'da olduğunu belirttiler.





'Kampanyaya ara verdik'


Avea CEO'su Cüneyt Türktan dün düzenlediği basın toplantısında kampanyaya yeni başvurular açısından ara vermek zorunda kaldıklarına açıkladı. Türktan, "Turkcell bize 'planlama yapıyoruz' diyor. Geçen cuma günü kendilerine noter üzerinden protesto çektik" dedi. Aylık 55 TL'lik tarife ile tüm operatörlere yönelik aramalarda sınırsız konuşmanın büyük talep gördüğünü ve 300 bin abonenin kampanyadan yararlanmaya başladığını anlatan Türktan, özellikle Turkcell'e yönelik aramalarda sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. Türktan, "Sözleşmelerde açık hüküm olmasına rağmen Turkcell, konuşma kanallarını yeterli sürede açmadı. Şu aşamada Turkcell'e yönelik aramaları ara bağlantı ücretlerini de biz ödeyerek Türk Telekom üzerinden yapıyoruz. Bu işlemden dolayı Türk Telekom'un Turkcell'e vermesi gereken ara bağlantı ücretini de biz üstlendik" diye konuştu.



Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık da bir kanalın açılmasının ortalama 3 saatte gerçekleştiğini, şimdiye kadar Turkcell'den talep ettikleri kanal sayısının ise sadece yüzde 27'sinin karşıladığını kaydetti.





'Sorumluluk Avea'nın'


Avea'nın eleştirilerine Turkcell cephesinden yanıt gecikmedi. Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu dün yaptığı yazılı açıklamada bir tarife ya da kampanya ile çıkılacağı zaman sonuçlarını öngörmenin bir operatörün öncelikli görevi olduğuna dikkat çekti. Terzioğlu, "Operatörler, ilave bir kapasite ihtiyacı öngörülüyorsa, hem kendi şebekeleri hem de diğer operatörlerle aralarındaki arabağlantı kapasitesi için planlama yapmak zorundadır. Bir operatörün diğer operatörlere hangi usul ve süre zarfında kapasite artırım talebinde bulunacağı, arabağlantı sözleşmelerinde net olarak belirtilmektedir. Avea'nın şebekesinde doğru öngörü ve planlamayı yapamayarak abonelerine verdiği taahhütleri yerine getirmediği ve kullanıcıları mağdur ettiği açıktır" dedi.



Avea'nın söz konusu tarife ile ilgili sorunlarını, Avea müşterilerinin şikayet başvurularından öğrendiklerini ifade eden Terzioğlu, Avea'nın ise sorunun kontrolden çıktıktan sonra kendilerine resmi olarak başvurup ilave kapasite talebinde bulunduğunu bildirdi. Talebin yüzde 27'sini karşıladıklarını kaydeden Terzioğlu, "Bundan sonra da Avea'ya ek kapasite yaratmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rahatsızlığımızı da Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) resmi olarak ilettik" dedi.



Kaynak: Referans