elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Areva T&D Enerji'den Çayırova'ya ikinci fabrika

Areva T&D Enerji Endüstri AŞ'nin yeni dağıtım transformatörleri fabrikasının temeli, Kocaeli'nin Çayırova ilçesindeki Taşıt Araçları Yan Sanayi Organize Sanayi Bölgesi'nde atıldı.A- A+
28.07.2008 tarihli yazı 5817 kez okunmuştur.

100 milyon YTL'lik bir yatırımla gerçekleştirilecek olan fabrika, Gebze'yi Areva T&D içindeki en büyük üretim sahası konumuna yükseltecek olan yaklaşık 66 milyon euroluk yatırım programının ilk etabını oluşturuyor. Fabrikanın Ağustos 2009'da hizmete girmesi planlanıyor.

Temel atma törenine katılarak bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Areva firmasının yatırımının Türkiye açısından önemine işaret etti. Transformatörün aldığı enerjiyi başka bir yere en az kayıpla nakleden bir cihaz olduğunu söyleyen Çağlayan, Türkiye'yi de bir transformanatöre benzetti. "Şükürler olsun ülkemiz de adeta bir transformatör gibi" diyen Bakan Çağlayan, şöyle devam etti: "Fransa'nın bu konudaki teknolojisini ve bilgi birikimini ülkemize getiriyoruz. Türkiye, bu konuda burada yapacağı üretimi, dünyanın 100 ülkesine, sektöründe yüzde 10'luk paya sahip olan bir firma vasıtasıyla ihraç edecek. Türkiye bu anlamda transformatör gibi ülke."Yatırım Türkiye'ye güvenin bir sonucuAreva T&D Başkanı Daniel Marchand da, Türkiye'ye güvendikleri için bu yatırımı yaptıklarını söyledi. 43 ülkede endüstriyel varlığı ve 100'den fazla ülkedeki satış ağıyla nükleer enerji üretimi ve elektriğin iletimi ve dağıtımı için müşterilerine güvenilir teknolojik çözümler sunduklarını bildiren Marchand, "Dünyadaki 71 binden fazla çalışanımızla sürekli olarak büyümeyi ve gelişmeyi sürdürüyoruz" diye konuştu.Areva T&D Türkiye Genel Müdürü Dursun Özman da, 1967'de Gebze'deki mevcut fabrika ile yola çıktıklarını ifade ederek, bugün bin 600 çalışanla ihracatı yüzde 85'e yükselttiklerini söyledi. Yeni fabrikanın 100 milyon YTL'lik bir yatırımla gerçekleştirileceğini kaydeden Özman, "600 kişi istihdam edilecek ve bunların 100'ü mühendis kadrosunda yer alacak. Bu yatırımla büyümemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin en büyük 500 şirketi sıralamasında 2007 rakamlarına göre 83'üncü durumdayız ve bu yatırımla daha ön sıralara ulaşacağız" diye konuştu.Areva T&D Ürün Grubu Başkanı Ghislain Lescuyer ise, Kocaeli bölgesinde ihracat sıralamasında 4'üncü sırada bulunduklarını kaydederek, "Yeni yatırımımız 66 milyon euro tutarındadır ve yeni istihdamlar sağladığımız için bundan mutluluk duymaktayız" dedi.Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan ve firma yetkilileri, birlikte fabrikanın temelini attılar.

Kaynak: Referans