elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Anel Elektrik Hisseleri İMKB'de

Elektrik ve mekanik taahhüt alanında faaliyet gösteren Anel Elektrik hisselerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal Pazar'da işlem görmeye başladığı bildirildi.A- A+
17.06.2010 tarihli yazı 2829 kez okunmuştur.

Anel Elektrik'ten yapılan açıklamada, Anel Elektrik hisselerinin "ANELE" kodu ile İMKB Ulusal Pazar'da işlem görmeye başladığı belirtilerek, halka arzla birlikte Anel Elektrik'in 84,8 milyon lira gelir elde ettiği ifade edildi.

Anel Elektrik'in ilk seansı için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda düzenlenen törene, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Anel Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, Anel ve DenizYatırım yöneticilerinin katıldığı belirtildi.

Halka arz gelirinin, Körfez Bölgesinde büyümenin finansmanında ve güneş enerjisi yatırımlarında değerlendirileceği vurgulandı.

Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Anel Grup'un amiral gemisi Anel Elektrik ile çıkmış olduğumuz bu yolda ilk günden itibaren karşılaştığımız yüksek talepten oldukça mutluyuz. Anel Grup'un bugünlere ulaşmasında önemli bir rol oynayan ve Körfez ülkelerinde mega projelere imza atan Anel Elektrik Proje Taahhüt A.Ş. olarak şeffaf, sürdürülebilir ve kalıcı olmak için halka açıldık. Anel Elektrik'in daha büyük projelerde rol alması ve hareket kabiliyetini artırmak amacıyla halka arzdan gelecek kaynağı Körfez Bölgesinde büyümenin finansmanında ve güneş enerjisi yatırımlarında değerlendireceğiz.

Anel Elektrik borsada işlem gören 'ilk' elektrik mekanik taahhüt şirketi. İlk defa likidite işlemleri uygulayan şirket olacağız ve bunu da Deniz Yatırım şeffaf bir şekilde yürütecek. Böylelikle yatırımcımıza ihtiyaç duyduğu güven ortamını sağlayacağız. Kurumsallaşmanın, kurumsal yönetimin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın sermaye piyasalarımızdaki önemini kavrayan bir firma olarak, işimizle olduğu kadar kurumsal yönetimimizle de örnek olmak istiyoruz."

Yurt içi ve yurt dışından 204 milyon lira talep toplandıAnel Elektrik'in, Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. liderliğinde gerçekleşen halka arzında satışa sunulan 16 milyon adet paya karşılık yurt içi ve yurt dışından toplam 37,1 milyon adet talep toplandığı belirtilen açıklamada, belirlenen fiyat ve üzerinden yurt içi ve yurt dışından 204 milyon lira talep toplandığı ifade edildi.

Bu şekilde 2010 yılında halka arz edilen şirketler arasında 2,3 kat ile en yüksek talep-arz oranına ulaşıldığı bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Anel Elektrik 5,30 lira baz fiyatla ve 247 milyon lira piyasa değeri ile işlemlere başladı. Anel Elektrik halka arzı Deniz Yatırım liderliğinde toplam 31 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından 9-10-11 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleşti. Halka arza sunulan toplam 16,0 milyon adet hisseye karşılık yurt içi bireysel yatırımcılardan 31,1 milyon adet, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 0,6 milyon adet, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan ise 5,4 milyon adet olmak üzere toplam 37,1 milyon adet talep toplandı. Arzın üzerinde gelen talep sebebiyle 2,4 milyon adet hissenin ek satışı gerçekleşti. Bu şekilde halka arzın yüzde 67'si yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 3'ü yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 30'u ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara satıldı.

Halka arz sonuçlarına göre yurt içinden 6 bin 246, yurt dışından 19 olmak üzere toplam 6 bin 265 yatırımcıya satış gerçekleştirildi. 5,00-6,00 lira fiyat aralığında talep toplanan halka arzda kesin satış fiyatı 5,30 lira olarak belirlendi. Gelen talep sonucunda yurt içi bireysel yatırımcıların talepleri yüzde 39,8 oranında karşılanabildi. Türkiye'nin ve Körfez Bölgesinin elektrik ve mekanik taahhüt alanındaki en büyük şirketlerinden Anel Elektrik'in kasasına bu halka arzla birlikte 84,8 milyon lira girmiş oldu."Dünya Gazetesi