elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Anel Elektrik halka arz yolunda

Anel Elektrik, hisselerinin yüzde 34'ünü Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum ile halka arz etmeyi planlıyor.A- A+
28.04.2010 tarihli yazı 2553 kez okunmuştur.

Verilen bilgiye göre Anel Elektrik, hisselerinin yüzde 34'ünü Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum ile halka arz etmeyi planlıyor. Halka arz sermaye artırımı yolu ile gerçekleştirilecek. Anel Elektrik, hisse satışlarından elde edilecek gelirle yurt dışı operasyonlarını büyütmeyi ve güneş enerjisinden elektrik üretimi alanındaki yatırımlarını derinleştirmeyi hedefliyor.

Kurulduğu 1986 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren Anel Elektrik, başta Katar-Doha, Mısır-Kahire, Gürcistan-Tiflis havalimanları olmak üzere Atatürk Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı gibi projelerin tüm elektrik altyapılarının projelendirme ve uygulamasını yaptı. Geçen yıl yaşanan global krize rağmen istihdam azaltmadan yoluna devam eden Anel Elektrik, 2009 yılını bin 227 çalışanı ve 229,7 milyon TL ciro ile tamamladı.

Satışlarını 2008 yılına göre yüzde 47 artıran Anel Elektrik, bu satış gelirlerinin yüzde 81'ini yurt dışındaki yatırımlarından elde etti.

Şirket özellikle Körfez ülkelerinde önemli kongre merkezleri, havalimanları ve sosyal tesislerin tüm altyapılarını projelendirerek Taisei, Marubeni, Bechtel, TAV, CCC, Odebrecht gibi sektörün önde gelen firmalarıyla çalışmalar yapıyor. Körfez ülkelerinde istikrarlı büyümesini sürdüren Anel Elektrik, son olarak Suudi Arabistan, Libya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurumsal yapılarını oluşturmaya başladı.

Anel Elektrik, yurt içinde havalimanlarının yanı sıra Bayrampaşa Forum Alışveriş Merkezi, tüm Turkcell Operasyon Merkezleri, Ford Otosan A.Ş., Four Seasons Bosphorus Otel, Marmaray Projesi istasyonları, binaları ve depolarının elektromekanik işleri gibi farklı alanlarda yer alan iş merkezleri, alışveriş merkezleri, sanayi tesisleri, bankalar, oteller gibi birçok büyük tesisin proje ve uygulamasını gerçekleştirdi. Anel Elektrik'in bağlı ortaklıklarından Anel Enerji ise güneş enerjisi santralleri yatırımı, projelendirme ve kurulum hizmetlerini yürütüyor.

Anel Grup bu alanda son olarak KKTC'de Avrupa Birliği'nin ihale ettiği güneş enerjisi santrali kurulum projesini hayata geçiriyor. Adanın ve Kuzey Afrika dahil tüm Akdeniz havzasının ilk güneş santrali olan bu projenin yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.İHA