elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Alcatel-Lucent'den bir yenilik daha!

Alcatel-Lucent ve Türkiye'nin sabit şebeke telekom operatörü Türk Telekom A.Ş. (Türk Telekom), işbirliklerine bir yenisini daha ekledi.A- A+
30.05.2008 tarihli yazı 1965 kez okunmuştur.

Uzun yıllara dayanan işbirliklerini, akıllı bir kontrol düzlemi kullanan optik şebekenin kurulumu için imzaladıkları 21,6 milyon Euro'luk sözleşme ile pekiştirdi. Türkiye'de türünün ilki olacak bu kurulum tamamlandığında Türk Telekom gelişmiş şebeke koruması, işletmesi ve bakımı için otomatik trafik provizyonlama işlemi yapabilecek.

Alcatel-Lucent akıllı kontrol-düzlemli optik şebeke çözümünü Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir kentlerine kuracak. Yeni kurulum ile Türk Telekom şebeke kaynaklarını mevcut ve Ethernet tabanlı servisler gibi yeni servisleri iş dünyası ve ev kullanıcılarına sunarken kullanma verimliliğini daha da optimize edecek ve önceki yatırımlarını da koruyabilecek. Sözkonusu kurulum ile Alcatel-Lucent'in dünya genelinde hizmete verdiği ASON*/GMPLS** kapasiteli optik çapraz bağlantısı sayısı 700ün üzerine çıkacak.

Alcatel-Lucent'in Avrupa, Afrika ve Asya'daki faaliyetlerinden sorumlu Başkanı, Frederic Rose:"IP tabanlı video ve multimedya yüksek bant genişliği servislerine olan taleplerle, şebeke dönüşümü; çok yüksek trafik artışlarının şebekenin sürekliliği ile desteklendiği optik çekirdek ağda gerçekleşir" diyor. "Yapılan bu yeni sözleşme, müşterilerimize kendi şebeke dönüşüm planlarında destek verme kapasitemizi ve bunun altında yatan teknoloji inovasyonuna olan taahhüdümüzü teyit ediyor."

Otomatik anahtarlamalı optik şebeke/genelleştirilmiş çoklu protokol etiket anahtalama (ASON/GMPLS) teknolojisine dayanan akıllı kontrol düzlemi, dinamik şebeke oluşturma ve trafik koruma için kilit unsur. Türk Telekom'un ana taşıma şebekesine kurulacak olan Alcatel-Lucent 1678 Metro Core Connect'in (MCC) sisteme tanıtılması üzerine Türk Telekom asgari işletme giderleri ile çok daha üstün bir şebeke korumasına, işletimi ve bakımı kapasitesine sahip olacak.

Bunun yanı sıra, mevcut taşıyıcı altyapıyı genişletmek için Alcatel-Lucent, SDH ve WDM teknolojileri tabanlı Optical Multi-Service Node (OMSN) sistemini de temin edecek. Bu tür şebekelerin işletimi için gerekli olan, şekebekin tüm idari konfigürasyonunu, hata engellemesi ve güvenlik yönetimi kapasitesini sağlayan Alcatel-Lucent'in, mevcut 1350 yönetim suite'i yeni donanımı da yönetecek.

Alcatel-Lucent'in yerel pazardaki lider konumunu teyid eden bu yeni sözleşme ayrıca Alcatel-Lucent'in geniş bant erişim ve IP şebeke oluşturma çözümleri, mikrodalga radyo donanımı ve ses anahtarlama sistemlerini kurduran Türk Telekom ile başarılı işbirliğini güçlendirecek.Elektrikport