elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akpet'in satış süreci tamamlandı

LUKOIL EURASIA PETROL A.Ş. tarafından Akpet Şirketinin % 100 hissesini satınalma sözleşmesi çerçevesinde yapılan satınalma Kapanış protokolü bugün İstanbul’da imzalandı.A- A+
25.11.2008 tarihli yazı 1903 kez okunmuştur.

Şirketin satış bedeli 555 milyon ABD dolarıdır. Taraflar satış bedelinin vade farksız taksitli ödemesi konusunda anlaşmıştır. 250 milyon ADB Doları tutarındaki ilk ödeme bugün gerçekleştirilmiştir. İkinci ve üçüncü taksitlerin önümüzdeki sene sırayla 30 Nisan ve 30 Ekim tarihlerine kadar ödeneceği öngörülmektedir.

Daha önce yapılan açıklamada LUKOIL EURASİA PETROL A.Ş. tarafından satınalmanın finansmanı için 250 milyon ABD Doları tutarında bir krediyi 2008 Ekim ayının sonunda temin ettiği duyurulmuştu. Kredi kullanım tarihindeki faiz oranı, temel faiz oranı ve marj dahil yıllık % 6,5'tir. Kredi vadesi - 3 senedir. Krediyle ilgili garantörlük OAO LUKOIL tarafından sağlanmaktadır.OAO LUKOIL Şirketinin Başkanı Vagit Alekperov 'Türkiye'de büyük dağıtım aktiflerinin satın alınması, yurtdışındaki dağıtım ağımızı %18 arttırmaktadır ve bu satın alma, Şirket'in yüksek katma değerli ürünlerini Karadeniz ve Akdeniz pazarlarındaki nihai tüketicilere ulaştırma stratejisinin önemli bir parçasıdır.' dedi.


Satın alınmış aktifler arasında:


- 700' e yakın akaryakıt istasyonu;


- toplam 300 bin м3 hacimli 8 adet akaryakıt terminali;


- toplam 7,65 bin м3 hacimli 5 adet likid doğalgaz deposu;


- toplam 7 bin м3 hacimli 3 adet uçaklar için jet yakıt dolum kompleksi;


- Yıllık 12 bin ton üretim kapasiteli madeni yağ üretim tesisi bulunmaktadır.Kaynak: Rotahaber


GÜNÜN FİRMASI