elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Acer yüzde 12.5 büyüdü

Acer, 2008 yılı üçüncü çeyrek döneminde dünya çapında yüzde 12.5 büyüdü.A- A+
04.11.2008 tarihli yazı 1725 kez okunmuştur.

Araştırma şirketi Gartner tarafından yayımlanan 2008 yılı 3'üncü çeyrek dönemine ait bilgisayar pazarına ilişkin rapora göre Acer, yüzde 20.6 büyüme ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki bilgisayar pazarında lider oldu.


Satış kanallarını, mini notebook ürünleri ile kuvvetlendiren şirket, dünya genelinde de yüzde 12,5 büyüme ile ilk 3'teki yerini korudu. Acer, öte yandan bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla dünya çapında yüzde 47'lik bir satış artışı kaydetti.Rapora göre, Acer, mini notebook modellerinin pazara getirdiği hareketlilik içinde, tüketicilerin beğenisine sunduğu modeller ile büyük paylara sahip oldu. 2007 yılı 3'üncü çeyreği ile 2008'in aynı dönemi karşılaştırıldığında, dünya çapında yüzde 47,3'lük büyüme gösteren marka, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde bu dönem karşılaştırmalarında yüzde 60,9'luk büyüme kaydetti.Acer EMEA bölgesinde 2008 yılının 3'üncü çeyreğinde gösterdiği yüzde 20,6'lık büyüme ile de pazarda birinci sırayı aldı.Acer'ın birinciliği ile Hewlett Packard'ın Compaq ile birleşmesi ardından ilk defa 2'inci sırada yer aldı.Araştırmaya göre, Acer'ın pazar lideri olduğu EMEA bölgesinin 2007 yılının aynı döneminde ulaşılan yüzde 25,9'luk satış ile karşılaştırıldığında, bölgedeki bilgisayar pazarı, analiz edilen çeyrek içinde 28.8 milyon bilgisayar satışına ulaştı.Araştırmanın dünya çapındaki sonuçlarına bakıldığında ise bilgisayar satışlarında yüzde 15'lik artış göze çarpıyor. Araştırmaya göre, dünya ekonomisinde yaşanan düşüşün etkileri sonunda bu çeyrek dönem içinde küresel bilgisayar pazarında kendisini gösterdi.Ekonomik darlığın en büyük darbesini ABD'nin sektörel pazarları aldı. Birkaç dönem güçlü büyüme sonrasında, ABD ev pazarı, bilgisayar satışlarında gevşeme gördü. Asya Pasifik bölgesi kapsamında Çin, bölgenin büyüme oranını aşağı çekti. Latin Amerika bölgesinde büyüme, geçmişteki büyüme oranlarına göre daha yavaş gerçekleşti. Bir sonraki çeyrek dönem içinde, bilgisayar pazarının, ekonomik krizden belli bir oranda darbe alacağı ise beklentiler arasında yer alıyor.Araştırma kapsamında yer alan ABD pazarında yüzde 4,6 olarak kaydedilen büyüme içinde Acer'in satışları, netbook satışları ile hızlandı. Bu sistemler ABD'nin ev ve profesyonel pazarları tarafından çok iyi kabul edildi. Asya/Pasifik Bölgesi satışlarına bakıldığında ise Acer yine netbook atağı ile önemli payda büyüme oranları kaydetti.


Yüzde 9,2'lik büyüme kaydedilen Japonya'daki bilgisayar satışlarında da Acer bir önceki çeyreğe göre büyük artış kaydetti.Bu artışta yine netbook satışlarının etkisi oldu.Gartner'ın araştırmasına göre mini notebook pazarında çok güçlü bir biçimde odaklanarak hızlı hareket eden iki üreticiden biri olan Acer güçlü artışlar kaydetti.EMEA pazarı beklenenin üzerinde bir büyüme gösterdi; ABD ve Asya Pasifik bölgesi beklenenden çok daha yavaş büyüdü. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarının büyümesi büyük ölçüde, gelişen küçük mini notebook pazarı ile hızlandırıldı.Küresel bilgisayar pazarında, mini notebook pazar artışı ise dalgalı olarak kaydedildi. Bu pazar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde sağlam bir büyüme gösterdi. Kuzey Amerika pazarında ise ekonomik kriz, 500 ABD Doları altındaki ürünlere ilgiyi artırdı.Kaynak: İHA