elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

60 milyar dolarlık yalıtım pazarı yabancıyı cezbetti

Türkiye'de 16 milyon konutun yalıtımsız olması sektöre yönelimi artırdı.A- A+
28.07.2009 tarihli yazı 1776 kez okunmuştur.

60 milyar dolarlık bir pazarın oluşmasını öngören yalıtım sektörü temsilcileri, yabancı yatırımcıların bu alanda giderek daha da artacağının altını çizdi.Türkiye'de hâlâ 16 milyon konutun yalıtımsız olduğunu belirtenIsı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, "Bu konutlar 60 milyar dolarlık pazar yaratacak" açıklamasını yaptı. Yalıtım yaptırılmadığı için her yıl 10 milyar liralık kayıp yaşandığına dikkat çeken Şen, bu durumun önemini kavrayan pek çok yalıtım firmasının bu 60 milyar dolarlık pazara kilitlendiğini söyledi.Yalıtım sektörünü bekleyen pazar hacminin yavaş yavaş devreye gireceğini aktaran Şen, sektörün 10 yıl içinde çok güçlü bir konuma geleceğini dile getirdi. İstihdamda ve gerek yerli gerekse yabancı firma sayısında patlama yaşanacağını dile getiren Şen, "Şimdiden bile bazı sinyaller alıyoruz. Yaklaşık 2 yıl önce Koç Grubu'nun sattığı İzocam, Fransız Saint Gobain tarafından alındı. BASF Kimya Türkiye'de yatırım çalışmalarına girişti. Amerikalı yatırımcı Daw Chemical Türkiye'deki kapasitesini artırıyor. Yerel oyuncularımıza baktığımızda Ode ve Btm Grup da oldukça güçlendi. Yalıtım firmalarının birçoğuna baktığımızda bu şirketlerin İSO 500 listesinde yer aldığı görünür" diye konuştu.

Doğalgaz faturası yüzde 60 düşüyor


Normal bir dairenin yalıtım fiyatını yaklaşık olarak 3 bin TL olacağını söyleyen İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, bu fiyatın kriz döneminde tüketicilere ağır gelebileceğini ancak faturaların yüzde 60 oranında azalabileceğini dile getirdi. Yalıtımsız konut sahiplerinin enerji tasarrufu ve düşük fatura bilincine sahip olabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bulut, "İzolasyon Eğitim Merkezi'mizde yaklaşık 10 bin kişiyi eğittik. Yalıtımın her alanında pratik ve teorik eğitimler uyguluyoruz. Halka yönelik özel çalışmalar ve kampanyalar yürütüyoruz. Üniversitedeki öğrencileri ve eğitim görevlilerini yalıtım konusunda bilinçlendirmek için uğraşıyoruz. ilköğretim okullarına da bu konuda katkılarımız var" dedi. Sektörde 250 milyon dolarlık ihracat pazarının olduğunu aktaran Bulut, firma ihracatlarının 40 milyon dolar olduğunu söyledi. Balkan ve Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştirdiklerini de ifade eden Bulut, yeni pazar olarak Afrika ülkelerine girme çabalarının bulunduğunu belirtti.

İzocam, Sabiha Gökçen'i yalıtacak


Yıl içinde birçok inşaat projesinin yalıtımını üstleneceklerini kaydeden Bulut, Sabiha Gökçen Havalimanı'na yapılan ek inşaatın tüm yalıtımını üstlendiklerini belirtti. Havalimanı yalıtımında yanmaz taş yünü ürün kullandıklarını söyleyen Bulut, "Bu proje bizim için çok önemli ve önümüzdeki günlerde hayata geçmesini bekliyoruz. Buraya yapılan yalıtım yüzde 50 tasarruf sağlar" dedi. AVM yalıtımları konusunda da yoğun bir şekilde hizmet verdiklerini aktaran Bulut, AVM'lerde yaşanan genel duraksama sebebiyle bu alandaki işlerinin bir miktar azaldığını ancak önümüzdeki dönemde yeni oluşturulan AVM'lerle artacağını kaydetti. Adliye saraylarından da yalıtım ürünlerine büyük talepler olduğunu dile getiren Bulut, mevcut konutlarda yaşayan kişilerin yalıtım bilincinden uzak olduğunu ancak yalıtımın zorunlu hale gelmesiyle birlikte sektörde büyük bir talebin ortaya çıkacağını aktardı.Kaynak: Referans