elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Volkswagen Beetle Convertible Köpekbalıklarıyla Su Altında

Discovery Channel ve Volkswagen ortaklığında önümüzdeki haftalarda çekimleri gerçekleşecek olan köpekbalıkları belgeseli için kafesli bir otomobil dizayn edildi. Standart bir araç olmaktan öte birçok donanıma sahip kabiliyetli bir araç olmasına özen gösterilmiş. Detaylar haberimizde.A- A+
29.07.2013 tarihli yazı 9240 kez okunmuştur.
Luke Tipple, bu projenin başındaki kişi. Kendisi deniz biyoloğu, köpekbalığı dalış uzmanı ve aynı zamanda aracın kontrolünden ve yapılan çekimlerden sorumlu. Bu yıl Volkswagen'in köpekbalıkları için Discovery Channel'a sponsor olduğu 2. yıl. Geçtiğimiz yıl da aynı bu araca benzer bir araçla çekimleri yapıldı ancak modelin üstü kapalıydı ve insan gücüyle ilerletiliyordu. Bu sene ise hem üstü açık model tercih edildi hem de motorunda çeşitli geliştirmeler yapıldı.
 
 
Geçtiğimiz yıldaki araçtan arda kalan deneyimler doğrultusunda Luke Tipple ve takım arkadaşları çok daha iyi bir teknolojiye imza attılar. Tipple aracın hazırlanmasının 2 hafta sürdüğünü, günlük 17 saat çalışmayla önceki aracın şimdiki seviyeye getirildiğini söylüyor. "Bize sunulanlar aslında sadece ölçülerdi ancak biz onu yepyeni bir makine haline getirdik." diyen Tipple, Discovery Channel'ın onlardan sadece aracın üstü açık hale getirilmesini istediklerini belirtiyor. Ancak sadece bununla yetinmek istemeyen Tipple, geçen sene kısıtlı zamandan dolayı yapamadıklarını bu sene gerçekleştirdiklerini söylüyor. 

 


 
Peki aracın teknik kısmı hakkında neler söyleniyor? Geçtiğimiz sene tasarlanan araçta çift iticiler mevcuttu ve okyanus tabanına yapışık bir şekilde ilerlemeye mecburdu. Bu sene ise denizaltı gibi hareket edebilmek için ekstra bir güç santrali eklenmiş durumda. Bunun dışında aracın asıl gücünü lityum-iyon bataryalar ile su altında çalışabilen scooter sağlıyor. Bu scooterlar Floridada üretilmiş  ve Tipple'a göre su altında güç sağlamak için şu anda en uygun teknoloji. Scooterlar bu sene sipariş üzerine modifiye edilmiş durumda ve alüminyum pervaneler kullanılmış.
 

 
Durum böyle olunca aracın ağırlığı normal araçlardan çok daha fazla bir hale geldi.Bu yüzden aracın denize inmesi için vinçlerden yardım alındı. Tipple'a göre bu ağırlığın en büyük kısmını yüzgeçler kaplıyor. Kendi dizayn ölçüleri gereğince de bu yüzgeçleri aracın iç kısmında tutmak haliyle ağırlığı daha da fazla arttırıyor. 

Tipple'ın takımı ana motoru aracın ön kısmındaki Volkswagen sembolünün ve Beetle'ın ikonik lambalarının arkasına  gizlemişler. Yerleştirilen her hareket motorunun sağa veya sola dönüşünü ise ayak seviyesindeki pedallar sağlıyor. Direksiyon ise arkaya monte edilmiş pervane ve ön tekerleklerin hareketini sağlıyor. 

 


 
Test için zaman bulamayan ekip, ilk defa karşılaştığı bu iş karşısında denemeleri de çekimler sırasında gerçekleştirmiş. Tabii bir takım ufak kazaların da yaşandığını söyleyen Tipple, projede çalışan herkes için bunun çok büyük bir deneyim olduğunu belirtiyor. Aracın su altında ilerletilmesi ise zorlukların en başında geliyor. Araçta bulunan hava tankları ile oksijen sağlanıyor ancak bu da kısıtlı bir süre için. 
 

 

Önümüzdeki haftalarda aracın aktif olarak hareket etmesiyle ilgili su altında bir video çekimi yapılacak ve Tipple ile bir röportaj gerçekleştirilecek. Aracın rotası ise Bahamalar ve Karayipler olarak belirlenmiş durumda. 4 Ağustosda Discovery Channelda köpekbalıkları haftası doğrultusunda program yayına başlayacak ve çekimleri işte bu gördüğünüz mühendislik tasarımı Beetle ile gerçekleştirilecek.
Kaynak:

 Gizmag
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.