elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Shell’den 200 Sürücü’ye Yakıt Ekonomisi Eğitimi

Shell’in geçen yıl dünya çapında başlattığı ve Türkiye’de bu yıl tüketicilerin de katılımıyla düzenlenen “Shell Yakıt Ekonomisi Maratonu”nun ilk aşamasını tamamlandı.A- A+
02.07.2008 tarihli yazı 4442 kez okunmuştur.

Projeye İstanbul'dan katılan sürücüler, 28- 29 Haziran tarihlerinde İstanbul- Autodrom'da yakıt ekonomisi konusunda eğitim aldılar. Yakıt ekonomisi konusundaki uzmanlar tarafından verilen eğitimlerde, Shell'in yakıt ekonomisi ipuçları ve teknikleri öğretilerek, nasıl daha fazla yakıt tasarrufu yapabilecekleri gösteriliyor. Maratona Ankara'dan katılan sürücüler ise, 5 – 6 Temmuz tarihlerinde eğitime tabi tutulacak.

Günümüzün enerji sorununu karşılamada son derece önemli bir görev üstlendiklerinin altını çizen Shell & Turcas Petrol A.Ş Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, maratonla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 'Shell Yakıt Ekonomisi Maratonu'yla, motorlu taşıt sürücülerine, %10 ya da daha fazla yakıt ekonomisi yapabileceklerini göstermeyi umuyoruz. Eğer hepimiz kullandığımız yakıtın % 10'undan tasarruf edebilirsek, her yıl yaklaşık olarak 170 milyar litre daha az yakıt kullanılır; bu da neredeyse dünyada bir yılda içilen şişe suyu miktarının iki katına denk geliyor.'

10 ADIMDA YAKIT TASARRUFU


1. Aracı düzgün kullanın – Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcar. Sert ve ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının ve direksiyon kullanımınızın da mümkün olduğu kadar düzgün olmasına özen gösterin.


2. Yüksek vites kullanın – Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır. Bu yüzden, motoru zorlamadan mümkün oldukça bir üst vitese geçin.


3. Yüksek hızlardan kaçının – Ne kadar hızlı giderseniz, aracınızın karşılaşacağı rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır. Hız sınırının 7-8 km üstünde gitmek dahi yakıt tasarrufunu etkileyebilir.


4. Yakıt önemlidir – Tüm yakıtlar eşit yaratılmamışlardır. Motorda azami yakıt tasarrufu iyi sürüş alışkanlıkları ve yakıt tasarrufu formüllü Yeni Geliştirilmiş Shell Dizel gibi sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olarak ve motorda temizliği temin ederek yakıt verimliliğini arttıran doğru yakıtı kullanma birleşimi ile sağlanır.


5. Lastiklerinizi doğru basınçta tutun – Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetlidir ve daha uzun dayanır. Sadece 1 psi az şişirilmiş lastik yakıt verimliliğini azaltır. Ayrıca, az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.


6. Fazla yük taşımaktan kaçının – Taşıdığınız her fazla kilo önemlidir ve yakıt verimliliğini düşürür, bu nedenle bagajınızı veya arka koltuğunuzu gerekli olmayan ve sadece aracınıza ağırlık katan eşyalardan temizleyin.


7. Üst bagajı kaldırın – Eğer bagaj taşımak için kullanmıyorsanız, üst bagajınızı sökün. Araçların aerodinamik verimliliğini etkiler, sürtünme yaratarak yakıt tasarrufunu azaltırlar.


8. Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez ama yine de yakıt harcar. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.


9. Doğru yağı kullanın – Her zaman önerilen motor yağını kullanın. Üreticinin önerdiği yağı kullanmak yakıt tasarrufunu arttırabilir. Yüksek kaliteli motor yağları motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.


10. Hava filtrelerini kontrol edin – Hava filtreleri pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırabilir ve motorunuzu korumaya yardımcı olur.