elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Şirket Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Apple Şirketi, şu anda ABD sınırları içindeki en büyük yenilenebilir enerji veri merkezini yürütmektedir. İçerisindeki güneş panelleri ve yakıt hücreleri aracılığıyla tesis içi enerji üretimi yapan bu merkez şirketin enerji ihtiyacının çoğunluğunu karşılamaktadır. Şirketin C.F.O’su Peter Oppenheimer, perşembe günü yaptığı açıklamada Apple’ın enerji ihtiyacının yüzde 75'ini yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını açıkladı.A- A+
25.03.2013 tarihli yazı 15180 kez okunmuştur.
Apple her geçen gün farklı tedarikçi firmalar ile girdiği ilişkiler çerçevesinde başı ağrıyan taraf oluyor. Bunlara yeni eklenen diğer konu ise Apple’nın çevre örgütleri ile arasında gerçekleşen enerji kaynaklarının kullanımı sorunu.
 
Apple, enerji ihtiyacının yüzde 75'ini yenilenebilir kaynaklardan karşıladığını açıkladı.

 

 

Şekil1: Apple yenilikçi tarzını enerjiyede yansıtmış durumda
 

Veri merkezlerinin soğutulmasında kömür kaynaklı enerji kullanan Apple, çevre kirliliğine neden oluyor. Geçen yıl GreenPeace’ in hazırladığı raporda Apple yüzde  5 kömür, yüzde 26 nükleer enerji kaynakları kullanarak temiz enerji indeksini yüzde 15'lere düşürmüştü. Apple, çevre örgütler ve STK’ lardan gelen tepkiler üzerine çalışma yaptığını açıklamış ve bu yıl hedefin veri merkezleri için yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu belirtmişti.
 
Apple mali şefi Oppenheimer dün bir açıklama yaparak şirket olarak yenilenebilir enerji kaynağı kullanımını yüzde 75'e çıkardıklarını, Kuzey Karolina'daki en büyük iCloud veri merkezinin de tamamen yenilenebilir enerji kaynağına geçiş yaptığını da ekledi. Bu veri merkezi 100 dönümlük bir alana sahip ve 17 600 evin tükettiği 167 milyon KW enerji üretti. Kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 60'ı ise merkez tarafından üretiliyor.

Apple ayrıca Teksas, İrlanda ve Kaliforniya'daki tesislerini de tamamen yeşil enerji kullanımına geçirmiş durumda. Kaliforniya'daki iCloud veri merkezi için Apple, SunPower firması ile ortak olarak 20MW enerji üretebilen bir güneş enerjisi sahası kuracak.

 
 

Kaynak:


  ReutersAlper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.