elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Biyolojik çeşitlilik hedefi tutmadı

Kapsamlı bir çevre araştırmasına göre, 2010 sonuna dek doğadaki türlerin tükenmesinin önüne geçilmesi hedefine ulaşamayacak.A- A+
01.05.2010 tarihli yazı 5577 kez okunmuştur.

Çalışmaya göre tüm türler ve ekosistemlerdeki azalmayla doğal yaşam üzerindeki baskı da devam ediyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırma aslında çevrecilerin bir süredir bildiği bir gerçeği doğruluyor.

2010 hedefi üzerinde, 2002 yılında uluslararası bir uzlaşma sağlanmıştı.

Ancak çalışmayı gerçekleştiren bilimadamları, bu hedefi yaşama geçirme sürecinin 'sıkıntılı' olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP'ten Stuart Butchart, 'Yaptığımız analizler, hükümetlerin 2002'de verdikleri sözleri yerine getiremediğini gösteriyor. Biyolojik çeşitlilik her zamankinden daha hızlı kaybediliyor. Türler, yaşam alanları ve ekosistemler üzerindeki baskıyı azaltmak adına çok az yol kat ettik' dedi.

Yine UNEP'ten Joseph Alcamo da, '1970'den bu yana hayvan nüfusunu yüzde 30 azalttık, mangrovlar ve deniz yosunlarını yüzde 20, mercan adalarındaki yaşamı da yüzde 40 oranında yok ettik' diye konuştu. Alcamo ayrıca, 'Bu kayıpların sürdürülemeyeceği de açık' diye de ekledi.

'Politikalar işe yaramıyor'

Çalışmada, türler ve ekosistemlerle ilgili 30 farklı gösterge incelendi.

Bu göstergeler, bitkilerle deniz ve kara hayvanlarından oluşuyor.

Araştırmada bu göstergelerden çok azında biyolojik çeşitlilikteki azalmanın yavaşladığına işaret ettiği sonucuna varıldı.

Buna karşın, yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği ve dışarıdan gelen zararlı türlerin artışı gibi sorunların tümünde artış olduğu belirtildi.

Çalışmada ayrıca, biyolojik çeşitliliğin azalmasını önlemeye yönelik politikaların işe yaramadığı kaydedildi.

'Fark büyüyor'

Stuart Butchart, 'Hükümetler biyolojik çeşitliliğin azalmasına karşı bazı önemli siyasi adımlar atmış olsalar da, bunlar yetersiz. Biyolojik çeşitlilik üzerindeki baskılarla, bu konuda gösteriler çaba arasındaki fark giderek büyüyor' dedi.

Dünyada karaların yüzde 12'si bir tür koruma altında. Ancak bu oranın da hepsi çok iyi korunmuyor.

Okyanusların ise yüzde 1'inden azı koruma altında.

2010 hedefine ulaşamayan hükümetlerin, Ekim ayında Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi'nde büyük olasılıkla yeni hedefler belirleyecek.

Yeni hedefler, kirlilik, tarım, kentlerin ve ulaşım sistemlerinin büyümesi gibi biyolojik çeşitliliği tehdit eden sorunların engellenmesi konusunda olacak gibi görünüyor.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nden Simon Stuart, 'Dünya liderleri ekonomik krize hemen el attı. Aynı yatırım ve çabaya çevre konusunda da ihtiyacımız var' diyor.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.