elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Avrupa Birliği'nde İlk Kaya Gazı Çıkarıldı

Artan enerji ihtiyacının karşılanması için kaynak çeşitlendirmesine verilen önemin sonucunda yeni kaynaklar ortaya çıkarılıyor. Bunlardan birisi de kaya gazı. Kaya gazı, gözenekli kayaçların içlerinde hapsolmuş gazların çıkarılmasından elde ediliyor. İlk defa bir Avrupa Birliği Ülkesi'nde kaya gazı çıkarılmaya başlandı. Detaylar haberimizde...A- A+
29.08.2013 tarihli yazı 11254 kez okunmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucunda kaya gazı varlığı tespit edilen Polonya’daki bir test kuyusunun faaliyete geçtiği bildirildi. Bu sayede ilk kez bir Avrupa Birliği üyesi ülkede kaya gazı çıkarılmaya başlanmış oldu.
 

Polonya Çevre Bakan Yardımcısı Piotr Wozniak konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

ABD’li ConocoPhilips şemsiyesi altında bulunan Lane Energy Poland’ın 21 Temmuz’dan bu yana günde 8 bin metreküp kadar kaya gazı çıkarmıştır.


Geçtiğimiz günlerde Rzeczpospolita gazetesine konuşan Wozniak, Polonya'nın Lebork kenti yakınlarındaki üretim tesisleriyle ilgili olarak Bu hem Polonya, hem de Avrupa açısından güzel haber açıklamalarında bulundu.


 

► İlginizi Çekebilir: Karadeniz'de ki servet:BUZ GAZI


 

Bakan yardımcısı, kaya gazı üretiminin Kanada ve ABD’deki sondaj alanlarından düşük olduğunu, ancak Avrupa’da şu ana kadar elde edilen en iyi sonuç olduğunu söyledi. Fakat sondaj sonucu elde edilen miktar, ticari üretim olarak sınıflandırılmaya yetmiyor.

Wozniak Polsat kanalına yaptığı açıklamalarda, kaya gazının 3 bin metre derinlikten, “çevreye herhangi bir tehlike oluşturmadan” çıkarıldığını söyledi.

Kaya gazını çıkarmak için kullanılan “hidrolik kırma” (hydrocracking) yöntemiyle ilgili olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında birbirinden çok farklı yaklaşımlar bulunuyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde ise durum şu: Polonya, 48 firmaya araştırma kuyuları açmak için lisans vermiş durumda. Fransa’da ise hidrolik kırma yasaklandı.


 ♦ Cracking faaliyetinin ana akış şeması
 

En yaygın kullanılan hidrolik kırma yönteminde, gözenekli kayaçlar arasında sıkışmış doğalgazı çıkarmak için yüksek miktarda basınçlı su ve kimyasal madde gönderiliyor.

Çevreci örgütler, kaya gazı çıkarırken meydana gelen kimyasal atıkların zamanla su kaynaklarını kirletebileceğini söylüyor. Aynı zamanda hidrolik kırma yöntemi ile tektonik hareketler arasında ilişki olabileceği de değerlendiriliyor.

Polonya, her yıl ortalama 14 milyar metreküp doğalgaz kullanıyor ve bunun % 60′ını Rusya’dan alıyor. 38 milyon nüfuslu ülkenin hedefleri arasında, kaya gazı sektörüne 2020 yılına kadar 12.5 milyar Euro yatırım gerçekleştirmek var.

Polonya'da Devlet Jeoloji Enstitüsü’nün hesaplamalarına göre, Polonya’nın 800 milyar ile iki trilyon metreküp arasında kullanılabilir doğalgaz rezervi vardır.

KAYNAK:

Rigzone
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.