elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yerli enerji kaynakları MGK'nın gündeminde

PKK’yla yürütülen mücadele ve Irak’taki gelişmelerin masaya yatırıldığı Yüksek Askeri ŞÃ»ra öncesi son MGK’da, nükleer santralların kurulması ve yerli enerji kaynaklarından yararlanılA- A+
27.06.2008 tarihli yazı 3270 kez okunmuştur.Milli Güvenlik Kurulu (MGK), doğalgazda Rusya'ya olan bağımlılığın azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde, elektrik üretiminde, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma ile nükleer santralların kurulmasını benimsedi.

Ağustos başında yapılacak Yüksek Askeri ŞÃ»ra (YAŞ) öncesindeki son MGK toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Yaklaşık 5.5 saat süren toplantının ana gündem maddelerini; terör örgütüne karşı yürütülen mücadele, Irak'taki güncel gelişmeler ile enerji alanındaki yeni hedefler oluşturdu. Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

Güler, kurul üyelerine, nükleer santral kurulmasıyla ilgili projeleri anlattı. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, enerji konusunda şu ifadeler yer aldı:

'Enerji politikaları ele alındı'

'Dünyada enerji sektörünün genel görünümü ile Türkiye'nin enerji güvenliğine ilişkin politikaları ele alınmıştır. Ülkemizin artan enerji talebinin karşılanması, ithalat bağımlılığımızın azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında; yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde yararlanılması, komşu ülkelerle işbirliğinin artırılması ve nükleer enerjinin önemiyle Türkiye'nin enerji geçiş ülkesi ve merkezi olarak oynayacağı rol üzerinde durulmuştur.'

Toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'

Kaynak: Milliyet
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.