elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yene-Bilir Enerji - Organik Enerji Kaynağı
"Domates"

İsrail'li bir proje grubu yapılmayanı yaptı ve domatesten ürettikleri enerji ile led lamba yakarak Milano Mobilya Fuar'ında sergilediler.A- A+
03.05.2010 tarihli yazı 6660 kez okunmuştur.

DOMATESTEN DE BATARYA YAPTILAR

Hepimizin bildiği domates yerken farkında olmasakta aslında güçlü bir asidik özelliğe sahip. Domatesin bu yönünden yola çıkarak Milano Mobilya Fuar'ı için İsrail'li bir proje grubu domateslere sapladıkları bakır ve çinko 'dan oluşan elektrotlar ile basit bir şekilde bir nevi batarya elde ettiler. Akabinde elde ettikleri akım ve gerilimleri arttırmak için paralel ve seri bağlama yöntemlerini kullandılar.

Domatesten ürettikleri elektriği en iyi şekilde değerlendirmek ve sektörde en güzel reklamı yapabilmek için yüksek verime sahip led Lambalar kullanarak yapmış oldukları basit sistemin Milano Mobilya Fuar'ında sergilenmesini sağladılar. Durum böyle olunca basın mensupları yoğun bir ilgi gösterdi.
" Organik Enerji Kaynakları Staj Programı "Sebze ve meyvelerde tohum sektöründe lider olan İsrail, bunun vermiş olduğu özgüven ile şimdi de Organik Enerji Kaynakları'na destek verip yatırım yapacaklarını açıkladılar. Bunun ilk adımı olarakta Organik Enerji Kaynaklarını endüstriye ve sektöre katkı sağlamak amacıyla bir staj programına dahil etmiş oldu. Programın temel amacı gelişmekte olan sanayi için enerji sektörüyle endüstriyel tasarım sektörünü birbirine yakınlaştırmak.
" Fen Bilgisi derslerinde limondan batarya yapıyoruz "Oysa bizim ülkemizde de ilköğretim fen bilgisi ders müfredatlarında deney konusu olarak Limondan Pil Yapmak yer alıyor. Fakat konuyu derinlemesine öğrenmediğimizden kaynaklanıyor olsa gerek, domatesten batarya yapılmak bizim aklımıza gelmiyor. Belki yapan mucit vatandaşlarımız varsa da gerekli reklam ve tanıtımı yapamamış olsa gerek. Bu olaydan da anlaşılacağı üzere bir ürünü geliştirmek kadar onun reklam tanıtım ile pazarlamasını yapmak her şeyden daha önemli.

Belki gelecek günlerde başka proje grupları tarafından salatalık ile iphone şarj edilerek , karpuz ile internete girilerek yada biber ile ücretsiz telefon görüşmesi yapılarak çeşitli reklam kampanyaları ile karşılaşabiliriz. Gelecek günlerde Organik Enerji Kaynakları, Yenebilir Enerji Kaynakları gibi terimleri sıkça duyacak gibiyiz.

Domates-3Domates-2Domates-1


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.