elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yaratıcı Bir Yaklaşım:
Vücut Isısından Binaları Isıtmak

Enerji maliyetlerini azaltmaya yönelik pek çok uygulama gerçekleştiriliyor peki bunun için vücut ısısını kullanmayı hiç düşündünüz mü ?A- A+
29.01.2011 tarihli yazı 8675 kez okunmuştur.

Hergün yaklaşık 250,000 kişi İsveç, Stockholm Merkez İstasyonu'ndan geçiyor.Vücut ısısı, şirketlerin yükselen enerji maliyetlerini azaltmak istediklerinde normal olarak akla gelen bir enerji kaynağı değildi. Fakat İsveçli bir firmanın aklına, gerçekte boşa giden bir kaynak olan ve herkesin doğal olarak ürettiği ısıyı kullanmak geldi.Jernhusen adlı şirket -Stockholm'de bir emlak şirketi- hergün Stockholm Merkez İstasyonu'ndan geçerek işe gitmek için trenleri kullanan kalabalıkların vücut ısısını, yolun hemen karşısında bulunan başka bir binayı ısıtması için sevkedecek bir yol buldu.

Sistemin yaratıcılarından biri ve Jernhusen çevre bölümü başkanı Klas Johansson, "Bu yeni şekilde kullanılan eski bir teknoloji. Burada tek fark, enerjiyi iki farklı yapı arasında değiştirmemiz. Stockholm Merkez İstasyonu'ndan bir günde 250,000 insan geçiyor. Kendi kendilerine biraz ısı üretiyorlar. Fakat çok sayıda etkinlikte de bulunuyorlar. Yiyecek, içecek, gazete ve kitap satın alıyorlar. diyor.

Fazlalık Vücut Isısı


Bütün bu enerji çok büyük miktarda ısı üretiyor. O zaman neden bu ısıyı kullanmayalım ki? İşte burada. Eğer kullanmazsak, sadece boşa gitmiş olacaklar."
Peki sistem pratikte nasıl çalışıyor?Merkez İstasyon'un havalandırma sistemindeki ısı değiştiriciler, fazlalık vücut ısısını sıcak suya dönüştürüyor. Sıcak su, daha sonra sıcak tutulması için yakındaki binanın ısıtma sistemine pompalanıyor. Sistem yalnızca çevre dostu değil, aynı zamanda ofis bloğunun enerji maliyetlerini de %25'e kadar düşürüyor.Johansson, "Bu genel olarak iyi bir iş. Enerji maliyetlerinde tasarruf ediyoruz ve bina böylece daha değerli hale geliyor. İnsanların bunu daha önce yapmadığına oldukça şaşırdık. Kungbrohuset (ofis bloğu) gibi büyük ölçekli bir proje için, bu daha çok para anlamına gelir." diye sözlerini sürdürüyor.Uzmanların çoğu gelecek 40 yıl içinde petrol ve doğalgazın piyasada azalacağı konusunda hemfikir.Güçlü bir rekabet olacak ve kalan kaynaklar için daha yüksek fiyatlar ödenecek. Dünyadaki insan vücudunun ısı bolluğu ve pahalı fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji için artan ihtiyaç göz önüne alındığında, bu İsveç fikri işe yarayabilir mi?

Maliyetler ve Faydalar

Tasarım yeniliklerinde ve sürdürülebilir yapı geliştirmede uzmanlaşmış bir danışman olan Doug King, "İnsanlar artık heryerde kentsel ısı dağıtım şebekeleri hakkında düşünmeye başlıyorlar. Fakat finansal maliyetler ile faydalar, iklime ve belirli bir ülkedeki enerji fiyatlandırmasına göre değişecek. " diyor.King, düşük kış sıcaklıkları ve yüksek gaz fiyatları nedeniyle vücut ısısını toplayarak bundan yararlanmanın özellikle İsveç'te çok işe yarayacağını belirtiyor.Yan Ürünler

"Düşük dereceli bir atık ısı kaynağı anlamına gelen, vücut ısısı gibi kaynaklar avantajlı bir şekilde kullanılabilir. Gaz ile ısıtmaya çok para harcamak yerine, binadan binaya ısı taşıması için bunların elektriğine çok daha az para harcamak daha mantıklı."

Johansson, Stockholm Merkez İstasyonu'nda fikirlerinden bir sürü yan ürün doğmasını umuyor: "Binalarda enerji kullanımını azaltmak için yapmamız gereken şey, hepimizin etrafında üretilen enerjiyi kullanmak. Aralarındaki arsa ile birlikte hem Merkez İstasyonu'na hem de Kungbrohuset'e sahibiz. Bunlar gibi hayatımızı kolaylaştıran herşeyden sorumluyuz. Fakat bu, bu işin başka türlü yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bu sadece gayrimenkul sahiplerinin birbirleri ile işbirliği yapmak zorunda oldukları anlamına geliyor."Johansson ayrıca sürdürülebilirliği savunuyor. "Bu İsveç'te önemli. Fakat heryerde önemli olmalı. Sürdürülebilirlik, insanlığın geleceği için anahtar unsur. Eğer çok uzun zaman bu gezegende yaşamamız gerekiyorsa, enerjide sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor."


Fakat istasyondaki İsveçli tren kullanıcılarına ne olacak? Onlar dışarda soğukta mı bırakılacaklar?

Johansson, "Tren kullanıcıları üşümeyecek çünkü biz Merkez İstasyonu'ndan enerji çalmıyoruz, biz daha önce zaten orada olan fazlalık ısıyı kullanıyoruz." diyor.


Sonuç olarak dondurucu kışları, çevreci özelliği ve yüksek enerji maliyetleriyle İsveç, ısıtma için yaratıcı bir yaklaşıma sahip. Sıcak kalmak için yapmaları gereken şey ısıyı sürdürmeleri.##VIDEO##


Elektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.