elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yalıtım sektörü hareketlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in "Konutlara yalıtım kredisi kullandırılması için" Halkbank ve Vakıfbank ile görüşmeler yapıldığını açıklaması, yalıtım sektörünü hareketlendirdi.A- A+
29.07.2008 tarihli yazı 2410 kez okunmuştur.
Konunun uzun yıllardır gündemde bulunduğunu belirten ODE Yalıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, "Türkiye'deki 16 milyon konutun yaklaşık yüzde 91'inde yalıtım bulunmuyor. Bunun neticesinde her yıl ithal enerjiye milyarlarca dolar ödüyoruz.
Isı yalıtımı sayesinde binalarda yıllık bazda yüzde 60'a varan oranda tasarruf sağlamak mümkün. Dolayısıyla Türkiye'nin geleceği için konutlara yalıtım kredisi şart. Bakanın açıklamalarını çok olumlu karşılıyoruz" diye konuştu.

Konutlara yalıtım kredisinin Türkiye'nin son 20-30 yıldır tartıştığı bir konu olduğunu vurgulayan Orhan Turan, Bakan Güler'in açıklamasını 'ümit verici' olarak değerlendirdi. Turan, konuyu çözmek için finansman kaynağı bulunması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye'nin enerji ithalatçısı bir ülke olduğunu, geçen yıl 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapıldığını belirten Turan, açıklamalarına şöyle devam etti:


"Kamu, finans kuruluşları ve yalıtım sektörü bir araya gelerek çağdaş ülkelerde ki modeller Türkiye'de uygulanabilir. Bu yıl ithal enerjiye ödeyeceğimiz rakamın 50 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Rakamlar bu kadar yüksekken yalıtımın önemi bir kez daha görülüyor. Türkiye'de 16 milyon konut var ve bunların yüzde 91'i yalıtımsız. Geçen sene konut ısınması için harcanan miktar 15 milyar dolar civarında. Oysa konutlarda yalıtım yaparak, her yıl yaklaşık 8-9 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayabiliriz.Küresel ısınmanın da dünya gündeminde önemli bir yer işgal ettiğini düşünecek olursak; 3 katlı bir binanın doğru yalıtımla 100 metrekarelik bir konut kadar enerjiye ihtiyaç duyacağı gerçeği daha dikkat çekici hale gelebilir."Kaynak: İHA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.