elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

'Verimliliği artıran KOBİ'ye kredi vereceğiz'

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme Başkanlığı, KOBİ'lerin desteklenmesi amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. İşbirliği kapsamında KOBİ'ler, KalDer'den eğitim, rehberlik, belgelendirme, dış değerlendirme gibi hizmetleri alabilecek.A- A+
01.01.2012 tarihli yazı 2912 kez okunmuştur.


İşletmelerin bu hizmet karşılığında ödeyeceği bedelin yüzde 50'sini karşılayacak olan KOSGEB'in başkanı Mustafa Kaplan, ağırlıklı olarak şirketlerin rekabet ve verimliliğini artıracak projelere destek olacaklarını belirtti.Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2011 yılında 120 bin KOBİ'ye mali destekte bulundu. Toplam 250 milyon lira kaynak harcadıklarını söyleyen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, "Bu sene KOSGEB'de ciddi değişikliğe gittik ve kaynağın çoğunu makine teçhizat alımı, kredi faiz desteği gibi somut işletme giderlerine değil, KOBİ'nin rekabetini ve verimliliğini artıracak kalemlere aktardık." dedi. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme Başkanlığı, KOBİ'lerin desteklenmesi amacıyla bir işbirliği protokolü imzaladı. İmza töreninde konuşan Kaplan, KOBİ'leri, destek almak için hazırlayacakları projeler konusunda uyardı. Yılın ikinci yarısından itibaren yeni bir döneme girdiklerini ve şirketlere daha çok Ar-Ge, inovasyon, girişimciliği geliştirme, işbirliği-güç birliği gibi alanlarda destek olduklarına dikkat çeken KOSGEB Başkanı Kaplan, "250 milyon TL'lik kaynağın belli bir bölümünü işletmelerin fuar harcamalarına, eğitimlerine ayırdık. Ancak önemli kısmını Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, yönetim kalitesini artırma alanlarında destek isteyen 20 bin işletmeye aktardık. Sadece Ar-Ge için onlarca KOBİ'ye 1'er milyon destekte bulunduk." şeklinde konuştu.

Bu desteğin artacağını vurgulayan Kaplan, 2012'de bütçelerini 300 milyon lira olarak belirlediklerini ama KOBİ'lerin verimli ve kararlı adımlarına paralel olarak kaynağın artabileceğini söyledi. Artık KOBİ'lere işletme giderlerini karşılasınlar diye para vermediklerini, onlara balık tutmasını öğrettiklerini ifade eden KOSGEB Başkanı, "KOBİ'lere buradan söylüyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren ağırlıklı olarak şirketin rekabet ve verimliliğini artıracak projelere destek olacağız." diye konuştu. KOSGEB Başkanı Kaplan, işbirliğinin KOSGEB'in yeni hedefleri ile örtüştüğünü, amaçlarının KOBİ'lerin inovatif kabiliyetlerini artırarak dünya ile yarışacak hale gelmelerini sağlamak olduğunu söyledi.KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan ise imza töreninde, işbirliği ile KOBİ'lerin, KalDer'den alacakları hizmetler için finansman desteği sağlanacağını belirterek, "KalDer-KOSGEB işbirliği ile esnek, çevik, dinamik KOBİ'ler ve Türkiye'nin hedeflerini kovalayacak, kalıcı işletmeler amaçlıyoruz." dedi. Türkiye'deki 3 milyon 200 bin KOBİ'nin yönetim kalitesini artırmak için yapılan işbirliği yaptıklarını söyleyen Doğan, KOSGEB'in 150 bin liraya kadar olan projelerin yüzde 50'sine finansman desteği sağladığına değinerek, Türkiye'nin KOBİ girişimcisi açısından ve özellikle Anadolu'da aile işletmelerinin zenginliği ile önemli potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Projeye ilk etapta KalDer üyesi 600 KOBİ'den başlayacaklarını söyleyen Doğan, "Ardından bize KOBİ'lerin yönetim kalitesini artıracak projeyle gelen meslek örgütleri, organize sanayi bölgeleri ve serbest bölge yönetimleri ile işbirliğine gideceğiz." dedi.

 ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.