elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Verim Yarışlarında Geri Sayım Heyecanı - 10 Türk Ekip -

Shell firması tarafından her sene Avrupa genelinde organize edilen " Shell Eco Marathon " bu sene 26.kez gerçekleştirilcek. Final yarışları 6 – 7 Mayıs tarihlerinde Almanya EuroSpeedWay pistinde yapılacak. Ülkemizden de 10 adet araj projesi katılıyor.A- A+
05.05.2010 tarihli yazı 6744 kez okunmuştur.

Shell firması tarafından her sene Avrupa genelinde organize edilen "Shell Eco Marathon " bu sene 26.kez gerçekleştirilcek. Final yarışları 6 – 7 Mayıs tarihlerinde Almanya EuroSpeedWay pistinde yapılacak.

Shell Eco Marathon (SEM) 'da bu yıl 221 ekip yarışacak. Bizde Türkiye olarak 17 farklı araç projesi ile bu seçkin organisazyondaki yerimizi alıyorduk. Fakat çeşitli üniversitelerden katılmaya hak kazanan araç proje ekiplerimiz sponsor desteklerinin yetersiz olması buna bağlı olarak yaşanılan maddi sıkıntılardan dolayı yarışlara katılamıyorlar. 5 Mayıs 2010 tarihi itibari ile Eurospeedway pistinde bulunan ekip sayısı 209 'dur.

Ülkemizi bu sene Anadolu Üniveritesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi


Sakarya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Özel Şişli Terraki Fen Lisesi ve Eskişehir Atatürk Endüstri Meslek Lisesi temsil edecekler. Böylelikle ülkemizden 10 araç ile Avrupa'nın en verimli arabası olmak için mücadele edeceğiz.


" Yarışın amacı en verimli olmak "Yarışlarda temel amaç 1 litre benzin enerjisine eş eğer enerji kullanarak en fazla mesafeyi almak. Tabiki kurallar gereği minimum olarak ortalama 30 Km/h şartını sağlamak koşulu ile. Ekipler hidrojen, etenol, benzin, gas, dizel yakıtlarından veya güneş enerjisi 'nden tercih edecekleri bir enerji türüyle verim rekoru kırmaya çalışacaklar. Ayrıca iletişim, güvenlik, tasarım, yenilikçilik gibi çeşitli kategorilerde de bir çok ödül var.

" Son 2 yıldır Avrupa 3.'süyüz "Sakarya Üniversitesi 'den Saitem Ekibi son 2 senedir SAHIMO isimli şehir sınıfı hidrojen arabaları ile Avrupa'nın en verimli 3. Hidrojen Arabası ünvanını elde ediyor. SAİTEM 2011 senesinde şampiyonluk yaşamak hedefiyle bu sene yarışlara katılmıyor ancak onların yerine katılan SETT ekibi de bir o kadar iddalı." FOTOĞRAFLARLA TÜRKİYE'DEN ARAÇ PROJELERİ "sakaryasaitembuharterrakiterrkkimarmaraytuurbanytuproanadoluitusakaryasettodtuanadolu2katremobilgenel
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.