elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Üç santralde elektrik üretimini durdu

Rusya'nın batı hattından gaz kesintisi sonrası Ambarlı B, Bursa ve Hamitabat doğalgaz çevrim santrallerinde üretime dün ara verildi.A- A+
08.01.2009 tarihli yazı 2183 kez okunmuştur.

Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı sorunun ardından Türkiye'ye Batı hattından verilen gazın kesilmesi sonucunda doğalgaz ile çalışan üç santralde üretimi durdurdu, birinde ise elektrl üretimi fueloil ile devam ediyor.

Reuters'a bilgi veren Enerji Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Rusya'dan sadece Mavi Akım hattından gaz çekişi yapılmasının ardından Ambarlı (B), Bursa doğalgaz çevrim ve Hamitabat santrallerinde üretimine dün ara verildi. Ambarlı (A) santralinde de alternatif yakıt olarak fueloile'e geçildi" dedi.

Elektrik Üretim AŞ yetkilileri ise, üretimin tam olarak durdurulmasının söz konusu olmadığını belirtiyorlar. EÜAŞ'tan bir yetkili, "Batı hattından gelen gazda azalma olunca söz konusu santrallerde tam kapasite ile üretim söz konusu olamıyor. Üç santralde üretimi tam durdurmadık, kapasitenin altında bir üretim yapılıyor" dedi.

"Hiçbir şekilde tüketim talebinin karşılanmaması söz konusu değil. Alınan doğalgaz ve diğer alternatif yakıtlar üretimde büyük sorun yaşanmamasına katkı sağlıyor" diyen EÜAŞ yetkilisi, "Dün tüketim (Türkiye'de) 566 milyon kWh oldu ve sorun yaşanmadı. Elektrik üretimi aynı şekilde devam edecek. Batı hattından gaz alınmaya başlanınca üretim normale dönecek" şeklinde konuştu.

Enerji Bakanlığı yetkilisi de, doğalgaz tüketimin bir miktar azaltılmasının amaçlandığını kaydeden yetkili, "Ancak bir elektrik kesintisi gündemde yok. Tüketim talebi tamamen karşılanıyor. Sistem sorunsuz olarak işliyor" şeklinde konuştu.

Ambarlı B santralinde günlük 12 milyon kWh, Bursa doğalgaz çevrim santralinde 10 milyon kWh ve Hamitabat santralinde de 7.6 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştiriliyordu. Ambarlı A'da ise üretim 10.6 milyon kWh düzeyinde bulunuyor.

Yetkili, hidroelektrik santrallerde üretimin bir miktar artırıldığını ifade ederek, bunun toplamının günlük 28 milyon kWh'a yükseldiğini belirtti.Kaynak: Rotahaber


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.