elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'ye Jeotermal Enerji Getirisi 1 Milyon $

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali olan ve Türkiye ekonomisine büyük katkılarda bulunan Denizli ili Sarayköy İlçesi yakınlarındaki Kızıldere Jeotermal Sahası'nda ki elektrik üretim tesislerini gezdi.A- A+
13.07.2013 tarihli yazı 7533 kez okunmuştur.
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'nun helikopteriyle Denizli'ye gelen Bakan Yıldız, Sarayköy İlçesi'nde ki Kızıldere Jeotermal Sahası'ndaki elektrik üretim tesisine ziyarette bulundu. Bu incelemeler esnasında Bakan Yıldız'a, Denizli Valisi Abdükadir Demir, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Ak Partili Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da eşlik etti.
 

 
 
Santral hakkında şirket yetkililerinden bilgi alan Yıldız, daha sonra yaptığı basın açıklamasında, Zorlu Enerji bünyesinde Kızıldere'ye kurulan ve aynı zamanda Türkiye'nin en büyük jeotermal tesisi olduğunu belirten Bakan Yıldız, “ Jeotermal enerji konusunda en az 600 MW'lık kurulum gücümüz var ve bunu gerçekleştirmek için çeşitli politkalar ve stratejiler geliştirmiş durumdayız. Avrupa'nın en büyük jeotermal kaynağına sahip bir ülke konumundayız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, MTA'nın çıkardığı sahalarla ilgili çalışmaları sürüyor. Sadece bugün MTA tarafından 90 a yakın jeotermal saha için ihaleler yapıldı. Bunların kurulumu ve işletmeye geçmesi halinde ki bunların arasında inşaatları devam eden tesislerde mevcuttur, Türkiye ekonomisine 1 milyar $ civarında bir ek gelir sağlayacağını biliyoruz. Bu para hepimizin ve bir şekilde bize geri dönüyor. Ülkedeki yerli kaynaklarımızın hepsi bizim malımız. Bu yüzden bir an önce bu kaynaklara ulaşmalı ve harekete geçirip geliştirmeliyiz. Denizli'de yer alan, özel sektöre ait olan bu işletme, Türkiye'nin en büyük jeotermal santralidir. Diğer yandan 80 megawattlık yeni bir santralimizin kurulumu bitmek üzere. Bu rakam enerji değeri olarak ne kadar küçük olsa da ülkemiz ekonomisi için bir o kadar büyüktür. Yılda yaklaşık 8 bin saatlik elektrik enerjisi, yenilenebilir ve temiz bir kaynak olan jeotermalden üretilecek. Yer altında boşa harcanan buharı biz enerjiye çevireceğiz.”

 
 
Sera Bölgeleri Oluşturulması Planda

Bakan Yıldız, gittikçe yaygınlaşan santraller ve çok yüksek oranda ki jeotermal güce sahip olan Denizli organize sera bölgesi adı altında tüm Türkiye'ye örnek olacak bir projeye hazırlanıyor. Yıldız, “ Bu bölgedeki ilk ihalelerimizden yatırımcının haberi olmadı. Kızıldere'den çıkan buharın bir bölümü organize seramızda kullanılacak. Çevreye karşı değil, çevreyle beraber hareket ediyoruz. Bu bölge tarım sektörünün kalbinin attığı bir saha olacak. Proje bana büyük bir keyif ve zevk verdi. Bu projelerin sayısının artması için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız ” diye konuştu. 

 


 

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise, Kızıldere Zorlu Jeotermal Elektrik Üretim Tesisleri'nin Türkiye'nin ilk jeotermal elektrik üretim tesisi olduğunu söyledi. Zorlu, 'Tesisi genişleteceğiz. Burası için 100 megawatlık yeni bir lisans müracaatı yaptık dedi. 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.