elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye kabloda dünya sıralamasında önemli bir yerde

ETK Kablo Kurumsal Satış ve Bayii Yöneticisi Murat Özdilek ve ETK kablo Dış Ticaret Şefi Serhat Tamçakır ile Elektrikport okuyucuları için sektör ve şirket yatırımları ile ilgili güzel bir söyleşi yaptık.A- A+
11.09.2008 tarihli yazı 6257 kez okunmuştur.

Bize ETK Kablo hakkında bilgi verir misiniz?


Murat Özdilek: 1979 Yılında telefon kabloları üretmek üzere kurulan fabrikamız; çağdaş teknoloji ve yönetim tekniklerini kullanarak, tamamıyle  bilgisayar kontrollü makinaları ile konusunda uzman ve deneyimli  personeli ile, günümüzde zayıf akım kablo üretici ve ihracatçı firmalarının en önde gelen isimlerinden biri olmuştur. ETK KABLO olarak, Harici Telefon Kabloları, Dahili Telefon Kabloları, Elektronik Kontrol Kabloları, Coaxial Kablolar, Data / LAN Kabloları, Fiber Optik Kablolar'ın üretimini ve 50 ülkeye ihracatını yapmaktayız.


Üretimimiz, İstanbul Samandıra'da 40.000 metrekare arazi üzerine kurulu, 12.000 metrekare kapalı tesis üzerinde yapılmaktadır. ETK KABLO 150 kişi çalışanı, yüksek cirosu, sürekli olarak 50 ülkeye gerçekleştirilmekte olan ihracatı, geniş ürün yelpazesi, Bakır ve Fiber Optik Kablo üretimindeki yüksek kapasite, en son teknoloji ile çalışan hızlı hatlarıyla, sektörün en köklü ve tanınmış firmalardan biri haline gelmiştir.


ETK Kablo gelişen ve değişen teknolojiyi takip ederek 2002 yılında fiber optik üretim tesisini kurmuştur. Günümüzde Fiber optik kablo üretimindeki yüksek kapasite, en son teknoloji ile çalışan hızlı hatlarıyla fiber optik kablo üreticileri arasında ilk sıralara yükselmiştir.


Serhat Tamçakır: Yılmaz İnşaat Türk Telekom'un en önemli alt yapı firmalarından biridir. ETK kablo 2002 yılına kadar Yılmaz İnşaat'ın altyapı malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmüştür. 2002 yılından sonra da ihracat piyasasına ve yurtiçine satışları başladı. 2004 yılnda, belli yatırımlar sonucunda ürün portföyü genişledi. Şuan itibariylede Türkiyenin en üstün kapasiteli üreticilerinden biri konumuna geldi. Biz bilişim ve haberleşme sektörüne hitap eden bir firmayız. Fiber optik konusunda çok ciddi bir yatırımımız var. Telekominikasyon kablolarında da harici telefon kablolarında da önemli bir üreticiyiz.


Şirket yatırımlarınızı öğrenebilir miyiz?


Serhat Tamçakır: Şuan mevcut 2003 model hattımızı kullanıyoruz. Bu hattın yenilenmesi ile ilgili bir kontratımız söz konusu. 2008 yılının Aralık ayında hattımız yenilenecek. Güncellenecek diyelim. Çünkü fiberoptik çok hızla gelişen bir teknoloji. Bakır kablo kadar bilindik ya da rutin bir teknoloji değil. Sürekli kendini yenileyen bir teknoloji. Dünyaya ayak uydurabilmek adına hattınızı ya da üretim tekniğinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Biz de bu bağlamda bir yatırım kararı aldık. Ancak bakır hatlarımızla ilgili yatırımlarımlarımıza da devam edeceğiz.


Murat Özdilek: 2009 yılı hedeflerimiz arasında yapısal kablolama sistemleri de var. Döşenen tüm hattın uçtan uca aynı marka olmasını istiyoruz. Bu yatırımlar AR-GE'den çıkmış durumda. Hayata geçme aşamasında. Bu arada sadece kabloyu değil kablo bağlantı elemanlarını da aynı marka adı altında toplamak istiyoruz.


Kablo malzemelerinde standart uygulanması gerektiğini düşünüyor musunuz?


Serhat Tamçakır: Türkiye'de kabloyla ilgili çok ciddi bir arz var. Kayıtlı olarak üretim yapan 350 firma var. Merdivenaltı üretim yapan 1000'den fazla üretici bulunuyor. Hepsinin birbirleriyle rekabet etme durumu söz konusu değil. Bu nedenle bu iki grubu standartlara uygun kaliteli üretim yapan firmalar ve üretim yapan firmalar olarak ayırabiliriz. Haberleşmede kaliteli iletişim çok önemli. Kablo da bunun çok önemli bir parçası.


Kalite belgeleriniz nelerdir?


Serhat Tamçakır: ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO14001 Çevre Belgesi, ISO 18001 Ohsas Belgesi, TSE Belgelerimiz ve Türk Telekominikasyon A.Ş. yeterlilik Belgesi, ürettiğimiz pek çok kablo çeşidi için aldığımız GOST/RUSYA sertifikalarımız;  yurtiçinde ve yurtdışında her ürün kalemimizde firmamıza ve ürünlerimize gösterilen güvenin bir ifadesidir. Firmamızda uluslararası ve yerli standartlara göre üretilen ürünlerin yanı sıra, özel müşteri şartnameleri ve taleplerine yönelik de üretim yapılabilmektedir. Ürünlerimiz, üretimin her aşamasında modern test cihazları kullanılarak test edilir ve yüksek kaliteli ürünün müşteriye ulaştırılmasında azami özen ve gayret gösterilir.


Yurtdışına ihracat yapıyor musunuz?


Serhat Tamçakır: 2008 yılından itibaren üretim kapasitemizin yüzde altmışı ihracat pazarına dahil.
ETK Kablo'nun yeni teknoloji ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?


Murat Özdilek: Fiber optik kablo ve bağlantı elemanları.


Türkiye'de kablo sektörü hakkında bir değerlendirme yapabilir misiniz? Dünya ve Türkiye'yi kıyasladığımızda kablo üretimi, kalitesi ve çeşitliliği bakımından hangi seviyelerdeyiz?


Serhat Tamçakır: Türkiye kablo konusunda çok önemli bir pazar. Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında çok önemli bir ihracatçı. Dünya sıralamasında da çok önemli bir yerde. Türkiye'de çok üstün kapasitede üretim yapan firmalar var. Çok büyük yatırımlar var. Türkiye tüm kablo üreticileri arasında çok önemli bir yerde.


AR-GE konusunda çalışmalarınız var mı?


Serhat Tamçakır: Elbette. Telekominikasyon sektörü sürekli kendisini yeniliyor. Bu sektörde varolabilmek için üretim kalitesini ve ürün portföyünü sürekli genişletmek gerekiyor. Bu bağlamda AR-GE faaliyetlerimiz sürekli artarak devam edecek. 


Sektörde yaşanan sıkıntılar neler? Ne şekilde çözüleceğini düşünüyorsunuz?


Murat Özdilek: Sektörde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri haksız rekabet. Elektriksel değerleri tutturan kablo ile merdivenaltı üreticinin yaptığı kablo bir tutulmamalı. Biz son kullanıcıya kablo satmıyoruz. Bayilik ve distribütörlük ile çalışıyoruz. Müşteri ucuz kablo istediği zaman satış ve bayi kanalları ucuz mala yöneliyor. Son kullanıcı haberleşmede aksaklık yaşadığında döşenen kablonun toplatılması gerekiyor. Yeni ürün almak için tekrar satınalmaya çıkılıyor. Bunların hepsi ekstra maliyet getiriyor.


Fiber optik kablolar hariç kabloların ana maddesi bakır. Bakır borsaya bağlı. Yani fiyatlar çok hareketli. Bugün verdiğimiz rakam yarın geçerli olmuyor.


Serhat Tamçakır: Kalitesiz ve ucuz ürün hemen hemen tüm ihracat pazarlarımızda karşımıza çıkıyor. Biz belli standartlar dahilinde üretim yapmak zorunda olan bir firmayız. Bu da belli bir maliyet demek. Biz Çin'le rekabet edecek durumda değiliz. Bizim üzerinde durduğumuz konu belli bir standardın olması ve bu standarda uygun üretim yapılması.


Elektrikport

 

 

 

 


 

 


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.