elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye, Elektrikli Fluence İhraç Edecek

Renault'un Bursa'da üretilen elektrikli Fluence modeli, 2011'de Fransa, Danimarka ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.A- A+
07.12.2010 tarihli yazı 3992 kez okunmuştur.

Yeterli altyapının henüz Türkiye'de hazır olmamasından dolayı elektrikli Fluence'lere ilk Fransızlar binecek. Bursa'da düzenlenen Efficient Dual Clutch (EDC) adı verilen yeni otomatik vites kutusunun tanıtımı programında konuşan Renault MAİS Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrik motorlu araçların şarjı ve şarj istasyonlarının kurulmasıyla ilgili konularda yakında lisans işlemlerinin nasıl olacağına dair bir açıklama beklediklerini dile getirdi.

Aybar, "'Israrla önerimiz, elektrikli otomobillerin ilk 5 yıl Avrupa'da olduğu gibi sıfır vergiyle desteklenmesidir. Zaten rakamlar çok az. Burada arayışımız, bu teknolojiyi kazanmış, elde etmiş ülke olarak, bunu sürekli kılmak, arkasından da yerli entegrasyonun sağlanmasıdır. Böyle bir destek, ülkenin dünyaya gösterilmesi anlamına gelecek. Biliyorsunuz çok ciddi destek veren ülkeler var. Bu teknolojiyi üretemeyen ülkeler bile destek veriyor. Nasıl elinizde tutacaksınız?'' şeklinde konuştu.

HENÜZ ALT YAPI YOKElektrikli otomobillerin üretiminin başladığını belirten Aybar, "Otomobiller hazır ama alt yapı yok. Mevzuat çıkacak alt yapı hazırlanacak. Evlerin, yerleşim merkezlerinin, hastanelerin, okulların, alışveriş merkezlerinde alt yapının hazırlanması şarj imkanlarına kavuşturulması, şarj istasyonlarının kurulması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmaları hızlandırmak lazım'' dedi.

Fluence'yi dünya ile aynı anda Türkiye'de de satmak istediklerini söyleyen Aybar, "Bu konuda ciddi isteğimiz var. Dünyaya satarken Türkiye'de satamıyorsunuz. Düşünülmesi bile kabul edilemez. Bunu çözmemiz lazım. Önümüzdeki yıl ikinci yarısından itibaren söylediğimiz gibi elektrikli otomobiller, dünyaya yola çıkacak. Ürettiğiniz aracı bu ülkede satamazsanız geleceği, akıbeti de tartışılır olur. Başka ülkelere kaçabilir. Ürettiğiniz aracı hemen Türkiye'de satmalısınız.''diye konuştu.

Elektrikli otomobilde verimin yüksek olduğunu belirten Aybar, "'Benzinli ve mazotlu araçlara biniyoruz. Yanma odasına elde edilen, motorlarda üretilen enerjinin yüzde 30'u ancak tekerlere iletiliyor. Yüzde 70'i havaya atılıyor. Elektrikli motorlarda ise enerjinin yüzde 90'ı tekerlere aktarılıyor'' dedi.

Aybar ayrıca, birçok firmanın yatırım yapacağı, elektrikli otomobil sektöründe Türkiye'nin bu konuda merkez ülkelerden biri olmasının alınacak doğru kararlara bağlı olduğunu vurguladı.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.