elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Yapımı Tramvaylar Hazır

Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvaylar, İstanbul ve diğer şehirlerde yola çıkacak.A- A+
15.07.2010 tarihli yazı 3074 kez okunmuştur.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin daveti üzerine Bursa'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvay ve vagon üretiminin yapıldığı fabrikayı gezdi. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvaylar, yakın bir gelecekte İstanbul ve diğer şehirlerin caddelerinde boy gösterecek.
TRAMVAYLAR BURSA'DAN YOLA ÇIKACAKBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin daveti üzerine Bursa'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvay ve vagon üretiminin yapıldığı Durmazlar Makine'yi gezdi. Tramvay üretimi hakkında bilgiler alan Topbaş, "Bana ilk söylendiğinde karoser imalatının dışına çıkılamaz sanıyordum. Ama buradaki Ar-Ge çalışmalarını görünce bu işin başaracağına inandım" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı projeler doğrultusunda tasarlanan tramvayların üretim merkezi olan Durmazlar Makine'yi gezen Topbaş ve Başkan Altepe'ye tramvay ile vagon imalatı kapsamında yürütülen çalışmalarda gelinen son nokta hakkında sunum yapıldı. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan tramvayların yürüyen aksamlarını oluşturan motorlu bogilerin de Bursa'da üretileceği vurgulandı.

Tramvay üretimi kapsamında özel bir Ar-Ge birimi oluşturduklarını ve yazılımları da kendilerinin yaptığını dile getiren Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, araçların önüne konulacak lazer izleme istemi sayesinde raylar üzerinde bir tehlike olup olmadığının önceden tespit edilebileceğini, araçların her türlü teknolojik donanıma sahip olacağını ifade etti.

KAROSER İMALATI BEKLİYORDUM ŞAŞIRDIMİstanbul Ulaşım A.Ş. olarak kendilerinin de vagon üretimi konusunda çalışmaları olduğunu ve tramvay üretimi konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde olduklarını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmalardan çok etkilendiğini söyledi.

Bu kadar kapsamlı bir çalışma beklemediğini dile getiren Topbaş, "Bu projeyi ilk duyduğumda karoser imalatı dışında bir şey yapılamaz sanıyordum. Ancak burada ciddi bir Ar-Ge çalışması olduğunu gördüm. İstanbul Ulaşım A.Ş. olarak biz de bu projeye destek veriyoruz. Bu projeyi ilk günden beri önemseyen ve önemli mesafe kat eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve ekibini kutluyorum. Bursa bu işi de başaracağını şimdiden ortaya koyuyor" dedi.

İSTANBUL'UN TECRÜBESİYLE BURSA'NIN BİRİKİMİNİ KULLANIYORUZMetro vagonu ve tramvay üretimi konusunda İstanbul'un tecrübesiyle Bursa'nın birikimini en iyi şekilde kullandıklarını dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise raylı sistem ağının Türkiye genelinde yaygınlaştığına dikkat çekti.

İstanbul ve Bursa'nın adeta her köşesine ray döşendiğini kaydeden Başkan Altepe, "Bu yüzlerce vagona ihtiyaç olacak demektir. Biz mevcut tramvaylardan daha gelişmişini ve daha hesaplısını üretmek üzere yola çıktık. Dünya caddelerinde Türk markalı vagonların dolaşmasını hedefliyoruz. Bu bağlamda İstanbul Ulaşım A.Ş.'nin tecrübelerinden de faydalanıyoruz. Bu yılsonunda numune aracımızın raylara çıkmasını planlıyoruz" diye konuştu.

Başkan Altepe ve Topbaş, çalışmaları süren ilk tramvayın içinde de incelemelerde bulundu.Habertürk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.