elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk öğretim üyesinin büyük başarısı

Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, nanoteknoloji alanında yürüttüğü başarılı çalışmalar ile Avrupa'nın "Enerji Verimliliği İçin Nanofotonik Mükemmeliyet Ağı" üyeliğine seçildi.A- A+
16.06.2010 tarihli yazı 8702 kez okunmuştur.

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, nanoteknoloji alanında daha önce de başarılı çalışmalar gerçekleştirmiş ve adından söz ettirmişti. Bu çalışmayla da Avrupa'nın "Enerji Verimliliği İçin Nanofotonik Mükemmeliyet Ağı" üyeliğine seçildi.

Demir, Nanofotoniğe dayanan yenilikçi yöntemlerin kullanımı ile enerji verimliliğine odaklanan mükemmelliyet ağında İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İsveç'ten seçilmiş önemli araştırma merkezlerinin yer aldığını ifade etti.

Demir, metal nano parçacıklar ve yarı iletken nano kristaller kullanarak geliştirdikleri yeni renk dönüştürücü ışık kaynakları ve fotovoltaik uygulamalar için güneş gözeleri çalışmaları nedeni ile mükemmeliyet ağına seçildiğini dile getirdi.

Avrupa'da enerji verimliliği için nano teknolojiye dayalı optoelektronik prototip nano malzeme ve nano aygıtların geliştirilmesi ve bunların ürüne çevrilmesi için endüstri ile yakın ilişki içinde olacaklarını kaydeden Demir, şu bilgileri verdi: 'Mükemmeliyet ağının temel amaçları, yeni nanofotonik yaklaşımları kullanarak kaliteli aydınlatma için ışık üretmek ve solar enerji dönüşümü için ışık hasadı yapmak. Bu şekilde yeni işlevsel nano yapıların ve nano malzemelerin kullanılması ile verimliliği arttırmak hedefleniyor.

Bu mükemmleliyet ağı, bu konulara ilgi duyan şirketlerin de ağ partnerleri ile iletişime geçmesini amaçlıyor. Bunun için farklı grupları ve şirketleri sürece dahil ediyoruz.'

Nanofotoniğin, nano ölçekte işlevsel yeni ışık kaynaklarının geliştirilmesini içerdiğini anlatan Demir, Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'nde (UNAM) nanofosfor tabanlı ayarlanabilir renk özelliklerine sahip LED çalışmalarını ve nano kristal katkılı plazmonik fotovoltaik aygıtlar üzerine araştırmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Enerji Verimliliği İçin Nanofotonik Mükemmelliyet Ağı'ndaki nanoteknoloji araştırmalarını aktarmak için Japonya'ya davet edilen Doç. Dr. Demir, Amerikan Optik Derneği'nin bu ay düzenlenen Uluslararası Nanofotonik Konferansı'nda davetli konuşmacı olarak Türkiye'yi temsil ediyor.

Avrupa'nın enerji mükemmeliyet ağında, Doç. Dr. Demir, UNAM'da Bilkent Üniversitesi'nin proje yürütücüsü olarak çalışıyor. Dr. Nihan Kosku Perkgöz, Aygıtlar ve Sensörler Laboratuvarı Projeler Koordinatörü olarak Bilkent'i temsilen proje yönetiminde görev alıyor.Kaynak: Hürriyet


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.